„Kaplička symbolizuje první zastavení křížové cesty Ježíše Krista. Připomíná jeho utrpení, odsouzení až po jeho ukřižování a položení do hrobu. křížová cesta tradičně mívá 14 zastavení. Původ zastavení je velice starý, už od dob Jeruzaléma,“ sdělil monsignore, který přidal i praktickou úvahu. „Nebylo by marné, aby u kapličky byly také lavičky. Lidé by si na nich mohli odpočinout nebo jen rozjímat,“ postřehl Perouka.

Nápad vybudovat kapli v místě cyklostrasy vznikla v hlavě předsedy Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína pavla Wesseleho. „Původní kaplička stála asi 200 metrů jihovýchodním směrem od té nynější Je určitým mementem, neboť byly doby, kdy se kapličky bouraly Ta původní, kterou připomíná i odhalená cihla, byla necitlivě zbourána v 60. letech,“ uvedl Wessely, jehož nápad pomohl zrealizovat architekt Zdeněk Tupý.

„Pan Wessely, který přišel se vzpomínkou na křížovou cestu na Štramberk, poskytnul spousty historických i novějších obrázků. Porovnali jsme je a vybrali archetyp. S hotovou stavbou kaple jsem spokojený. Uvidíme, kdy se na trase objeví další stavby,“ poznamenal Tupý. Se stavbou kapličky pomohlo i mnoho dobrovolníků, které předseda klubu rodáků odměnil i knihou o novojičínských malířích. „Vždyť to nestálo za řeč. Pomohl jsem rád,“ pronesl skromně bývalý zedník František Chobola.

„Museli jsme stavět levně, nebyly peníze,“ konstatoval Wessely. „Začali jsme od cihel, které jsou z asanovaných budov bývalé Peschlovy továrny v Šenově u Nového Jičína. Na hřbitově jsem zase objevil zajímavé obrubníky ze starých zrušených hrobů, které daly kapli téměř barokní ráz. Pak už jen záleželo na šikovných zednících, a i to se podařilo. Zdivo přes zimu vyzrálo, proto se podařilo, ruku v ruce se zahájením cyklostezky, kapličku oficiálně posvětit,“ doplnil Wessely. Uvnitř kapličky se nachází obraz, který vytvořil novojičínský malíř a rodák města Ignác Berger.

„Výjev znázornění křížové cesty jsme objevili v žilinském kostele nedaleko Nového Jičína. Podařilo se udělat dobrou fotokopii obrazu, který představuje první zastavení křížové cesty,“ dodal Wessely s tím, že plynulou návaznost dalších obrazů bude klub rodáků řešit v blízké budoucnosti.