Radiodiagnostická ambulance a MammoCentrum primáře Zdeňka Mutiny ještě loni sídlily v budově MED centra na Máchově ulici v Novém Jičíně. Majitel MED centra, pan Martin Radina, nám dal výpověď, takže jsme museli hledat nové prostory. To je tak jediná špatná věc na dnešním slavnostním dni,“ uvedl při slavnostním oficiálním otevření nových prostor MammoCentra Zdeněk Mutina.

MammoCentrum nakonec našlo azyl o blok domů dále, ve Dvořákově ulici, v bývalé výměníkové stanici Tonaku. „Rekonstrukce probíhala asi tři čtvrtě roku. V prosinci jsme měli třídenní zkušební provoz, od ledna to funguje. Přenesli jsme sem komplexní diagnostiku z budovy MED centra. Dnes máme k dispozici například tři ultrazvuky, speciální diagnostické přístroje k odběru vzorků, rentgen zubů a podobně. Novinkou je, že je vše plně digitalizováno. Profituje z toho pacient. Dostává menší dávku, lékař může se snímkem pracovat i po osnímkování. Má možnost pracovat s kontrastem, může obraz podle potřeby zvětšovat a podobně,“ vysvětlil výhody nové technologie Mutina. Lékař totiž dostane CD nosič s daty, se kterými může, na rozdíl od klasického snímku, dále libovolně pracovat.

Před slavnostním přestřižením pásky Mutina připomněl, že MammoCentrum funguje již deset let a spolupracuje s novojičínskou nemocnicí i s radioterapií a s dalšími praktickými lékaři v okolí. „Nosným programem tohoto pracoviště je mammodiagnostika, tedy prevence rakoviny prsu v komplexním pojetí, které existuje. Dále provádíme kompletní a komplexní ambulantní servis pro pacientky onkologie, radioterapie, i pro lékaře v terénu, jako jsou gynekologové,“ upřesnil primář, jenž také upozornil na nutnou denní spolupráci MammoCentra s Onkologickýcm centrem J. G. Mendela Nový Jičín. Jen tak je zajištěna komplexní a včasná péče o pacientky.

Bez spolupráce to nejde

Nezbytnost spolupráce obou zařízení potvrdila také primářka onkologického centra Renata Soumarová. „Abychom mohli dobře léčit, musíme mít naprosto špičkový a kvalitní záchyt těch nejranějších stadií rakoviny, v tomto případě rakoviny prsu. Pokud se toto onemocnění zachytí včas, je velmi dobře léčitelné,“ uvedla Soumarová a upřesnila, že v loňském roce byla, zejména díky preventivním prohlídkám, rakovina prsu nově zachycena u 170 žen, z toho asi u dvou třetin ve velmi časném stadiu.

Přítomný náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný uvedl, že otevření nového zařízení posouvá nejen úroveň onkologické péče, ale i význam Nového Jičína. „Je to v rámci Moravskoslezského kraje skutečně špička v této oblasti,“ vyzdvihl význam zařízení Konečný. Obdobně se vyjádřil také starosta Nového Jičína Ivan Týle, podle nějž se Nový Jičín opět posunul o kousek dál v kvalitě poskytované lékařské péče. „A také mne velmi těší, že se podařilo zhodnotit majetek města, který vypadal hodně nepůvabně,“ poznamenal novojičínský starosta, jemuž Mutina poděkoval za to, že město Nový Jičín jako jediné přispělo na nový provoz, konkrétně na fasádu budovy.

Jak uvedl primář Zdeněk Mutina, v MammoCentru bylo provedeno zhruba šestnáct tisíc mamografií, z toho dvanáct tisíc preventivních. „To nás řadí, podle posledních sčítání a vyhodnocování výsledků, na páté místo v České republice a na první na severní Moravě. „V současné době máme v kartotéce asi osmdesát tisíc lidí,“ uzavřel Mutina.