Ještě nějakou dobu si musí obyvatelé a návštěvníci historického městečka Štramberku počkat na nové pravěké muzeum, které ponese název po místní světoznámé jeskyni Šipce. Přestože Muzeum Novojičínska původně předpokládalo, že svou novou pobočku otevře již v první polovině letošního roku, nakonec je vše jinak. Podle slov Radka Polácha, historika a zástupce ředitelky Muzea Novojičínska, došlo ke zpoždění z toho důvodu, že museli upřednostnit jinou expozici. A to konkrétně tu v nedávno slavnostně otevřeném zrekonstruovaném rodném domě Františka Palackého v Hodslavicích. „Tato záležitost byla pro nás termínována a také dost finančně podpořena ze strany zřizovatele pro letošní rok,“ vysvětlil Radek Polách s tím, že v současné době již pokračují v přípravách na otevření Muzea Šipka, které je pro ně nyní priorita. „V nejbližší době bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele expozic a předpokládáme, že v závěru roku bychom měli mít expozici hotovou,“ doplnil informaci historik Muzea Novojičínska.

Nové muzeum s pravěkými expozicemi najde své zázemí v kompletně opraveném objektu bývalých Masných krámů, který se nachází při vstupu na štramberské náměstí. Prezentovat bude především dva obory, a to konkrétně archeologii vázanou na lokalitu Kotouč a na významné archeology, kteří ve Štramberku působili, a dále geologii a paleontologii. Velkým lákadlem pro nejednoho návštěvníka jistě bude replika jeskyně Šipky, v níž byla na konci 19. století nalezena čelist neandertálského dítěte.

V podkroví připravovaného muzea by měl vzniknout také multifunkční sál pro pořádání různých přednášek, projekcí, workshopů či výstav.