Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové, odolnější mosty budou hotové na podzim

Nový Jičín - Na dva mosty a jednu lávku se mohou těšit obyvatelé Nového Jičína a jeho městských částí. Ty předešlé strhla blesková povodeň v roce 2009, a místním tak značně zkomplikovala život.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Poničený most v Bludovicích den po povodni.Foto: Deník/Adam Knesl

Když se 24. června 2009 proháněla rozbouřená voda z jindy poklidných říček Jičínka a Zrzávka rozvodněnými koryty vedoucími obcemi a městem Novým Jičínem, zničila vše, co jí stálo v cestě. Mosty byly během chvíle místy, kde se hromadily naplaveniny v podobě vozidel, nábytku či dřeva, a většina z nich nakonec stále sílící tlak nevydržela. Drtivá většina lávek a mnoho mostů podél toků vzalo tu noc za své, což se negativně promítlo do života obyvatel v postižených oblastech.

Nyní Nový Jičín zahajuje výstavbu tří nových přemostění, na které získalo město nemalé finanční prostředky z unijních fondů. „Minulý týden byly podepsány smlouvy s dodavatelem, který vzešel s výběrového řízení. Práce začnou v nejbližších dnech,“ řekla Deníku Marie Machková, mluvčí novojičínské radnice. Za více než tři miliony korun vyroste nový most přes Jičínku v lokalitě Na Poříčí v městské části Žilina. Ten původní, železobetonový, smetla voda a krátce poté byl nahrazen provizorním ocelovým mostem na dobu určitou od Správy státních rezerv České republiky. Budoucí celodřevěný most, o délce více jak osmnáct metrů a šířce téměř čtyři metry, bude mít vyšší užitné parametry. Lidé nemusejí mít strach, že by do té doby o toto přemostění přišli. Jak upřesnila Marie Machková, současný provizorní most se totiž o pár metrů posune a bude sloužit dále.

Dalším místem, kde se bude dát přejít potok Zrzávka suchou nohou, bude místo U Jezu v Novém Jičíně. „Má vzniknout v místě původního, povodněmi v roce 2009 strženého, mostu. Kvalitativně lepší parametry zajistí vyšší nosnost a nové konstrukční řešení mostu, který bude nad úrovní stoleté vody. Znamená zároveň zajištění dopravní dostupnosti a zachování propojení obou břehů řeky v lokalitě, kde v dosahu jednoho kilometru není zajištěno přemostění tohoto typu,“ rozvedl Michal Sobek z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko s tím, že realizací projektu dojde k opravení bezmála čtyřiceti metrů komunikace. Z důvodu výstavby mostu radnice dočasně domluvila průjezd přes areál zemědělské školy. Oba mosty budou uvedeny do provozu na podzim letošního roku.

Už na konci září by také mohli první pěší využít novou lávku v lokalitě U Kaple v Bludovicích v hodnotě bezmála jeden a půl milionu korun. „Proměna třináct metrů dlouhé lávky znamená modernější konstrukční provedení, nově dle podmínek ochrany stavby před stoletou vodou, a napojení na navazující komunikace,“ doplnil Sobek.

Blesková povodeň zcela zničila v Novém Jičíně a jeho částech dva mosty, dalších pět bylo poškozeno, a dvě lávky. Další dvě byly částečně poškozené. Celkově padne na výstavbu třech objektů 11 milionů korun, částka 9,9 milionu je hrazena z ROP.

Autor: Adam Knesl

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení