V Jeseníku nad Odrou byly následky povodně z 24. června nejtragičtější. Zemřeli tři lidé, čtrnáct domů v obci se muselo zbourat úplně, dalších pět částečně. „Očekáváme ještě minimálně dvě další demolice,“ uvedl jesenický starosta Tomáš Machýček.

Dnes už by situace v obci vypadala navenek normálně, až na drobné detaily se následky povodně podařilo odstranit. Centrum obce a jeho okolí je ale přesto rozkopané a denně je na mnoha místech přítomna těžká technika. Naplno se totiž rozjela naplánovaná plynofikace.

Lidé, kteří přišli o domy, bydlí u příbuzných, známých anebo v pronajatých bytech. „Prozatím se odstěhovaly dvě rodiny, což je šest osob. Další indicie nemáme,“ poznamenal Machýček.

Přáním všech starostů obcí, kde lidé přišli o příbytky bylo, aby tito postižení mohli do Vánoc bydlet. V Jeseníku nad Odrou momentálně zasíťovávají obecní pozemky a budují základové desky. „Pozemky jsou obecní a je připraveno čtyřicet parcel,“ upřesnil jesenický starosta. Nově vznikne v obci patnáct domů velké vody a jeden bytový dům, který bude mít čtyři garsonky a čtyřikrát byty 1 + kk. „Volných zůstane třináct stavebních parcel. Je vcelku velký zájem o individuální bytovou výstavbu,“ dodal Machýček.

Zhodnocení pomoci

Tři měsíce jsou doba, kdy už se alespoň částečně dá hodnotit pomoc, které se obci dostalo. Starosta Jeseníku nad Odrou ji dělí na několik oblastí a etap. Jako stoprocentní vnímá přístup hasičů, záchranářů, policie a vojáků. „Před těmito složkami hluboce smekám,“ sdělil starosta. S povděkem kvituje také humanitární pomoc, která se k potřebným dostávala zejména prostřednictvím místního krizového centra, které spolupracovalo s pověřeným úřadem, neziskovými a humanitárními organizacemi.

„Nemalá pomoc byla pomoc individuální a pomoc od různých společností. Velmi rychle zareagovalo vedení Moravskoslezského kraje, které vyhlášením stavu nebezpečí otevřelo dvířka pro rychlejší obnovu poškozeného majetku,“ uzavřel Machýček s tím, že obec momentálně čerpá různé druhy podpory od ministerstva pro místní rozvoj.