VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noví dobrovolníci budou působit v nemocnici i domově

Bílovec, Nový Jičín - To, že dobrovolnictví v Bílovci funguje už několik let, není třeba připomínat. Nově se ale dobrovolníci objeví i v Domově Duha v Novém Jičíně.

27.9.2011 3
SDÍLEJ:

Školení zájemkyň o dobrovolnictví v Bílovecké nemocnici. Ilustrační foto.Foto: Jiří Velký

Ne všechny příběhy pacientů a klientů zdravotnických a sociálních zařízení jsou šťastné, a i když se personál snaží zajistit svým svěřencům co nejvíce pohodlí a domácího prostředí, ne vždy se to daří. V tuto chvíli mohou pomoci takzvaní dobrovolníci, kteří si jednou nebo dvakrát týdně udělají na pacienty čas a zahrají si s nimi třeba karty, pomohou jim při procházce, popovídají si s nimi nebo jim prostě jen naslouchají.

V Bílovecké nemocnici funguje tato služba pod hlavičkou organizace ADRA už čtyři roky. Do zařízení dochází po celý rok v průměru 15 dobrovolníků, jež prací s pacienty stráví stovky hodin. Noví zájemci měli možnost zúčastnit se školení, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. září. Ani v tomto roce nebylo o lidi dobré vůle nouze. „Tuhle práci jsem si zvolila proto, že jsem si myslela, že dokáži někomu pomoci. Chci v budoucnu dělat něco něco podobného jako psychoterapii nebo minimálně pomáhat lidem. Vím, že by mě toto mohlo do budoucna k něčemu připravit,“ uvedla jedna z účastníků školení, Karolína. Dobrovolníci se na školení dozvěděli základní informace o programu, své kompetence, práva i povinnosti. Ne všichni se ale nakonec dobrovolníky stanou. „Po školení musí dobrovolník ještě projít výběrovým pohovorem, kde zjišťujeme, jakou má motivaci k tomu, aby dobrovolnictví vykonával, a vůbec zjišťujeme, jestli je vhodným kandidátem k tomu, aby mohl do nemocnice za pacienty docházet,“ upřesnila Dagmar Hoferková, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava.

Změnu v chování navštěvovaných pacientů cítí nejen rodina, ale také sami lékaři a nemocniční personál. „Nejednou se stává, že se pacient neotevře ani lékaři, neotevře se ani ošetřovatelskému personálu ani sociálnímu pracovníkovi, ale otevře se právě dobrovolníkovi,“ zdůraznila Dagmar Palasová, primářka oddělení následné péče.

Na tuto kartu vsadili také v Domově Duha na Hřbitovní ulici v Novém Jičíně. Zájemci o program se mohli zúčastnit školení 18. září. „Bylo tady zhruba kolem dvaceti lidí s tím, že minulý týden proběhlo výběrové řízení za účasti Adry a naší koordinátorky dobrovolnické služby. Do zařízení by tak od října mělo chodit čtrnáct nebo patnáct dobrovolníků,“ sdělila ředitelka organizace Dana Jančálková. I tady se budou dobrovolníci podílet na programu klientů domova například předčítáním, hraním stolních her, procházkami či povídáním.

Více informací o programu lze získat na internetových stránkách www.adraostrava.cz.

Autor: Věra Růčková

27.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení