LÉKAŘ RADÍ

V návaznosti na závěrečná slova kolegy dermatologa MUDr. Tomáše Ryanta v předminulém vydání Novojičínského deníku, MUDr. Furmánek doplňuje, že: „Největší část pacientů přichází do ordinace plastického chirurga buď přímo nebo právě na doporučení dermatologa k preventivnímu odstranění kožních i podkožních útvarů, jako jsou pigmentová znaménka, cévní, vazivové či tukové útvary. Tyto zákroky jsou ze zdravotních důvodů hrazeny pojišťovnami. Rovněž operační léčbu některých menších kožních nádorů, dříve prováděnou za pobytu v nemocnici, můžeme dnes pacientům zajistit ambulantně“.

„Četnost výskytu kožních nádorů bohužel neklesá, proto by měly některé varovné příznaky u zdánlivě neškodných kožních útvarů přivést pacienta k vyšetření,“ výzývá k opatrnosti MUDr. Furmánek. Jde především o jejich zvětšování, změny zbarvení, změny tvaru okrajů, změny struktury povrchu, svědění, bolestivost nebo dokonce krvácení.

Kromě výše zmíněných zdravotních indikací se dotazy pacientů při konzultacích týkají i dalších oblastí plastické chirurgie - vrozených vad obličeje, ruky (syndaktylie, polydaktylie), pohlavního ústrojí (hypospadie), onemocnění a úrazů ruky, poúrazových a pooperačních jizev, popálenin a jizev po popálení, stavů po operaci prsu pro nádor a poruch vývoje prsu u mužů (gynekomastie).

Ovšem, jak doplňuje MUDr. Daniel Furmánek: „Současným trendem v plastické chirurgii je stále vzrůstající zájem o mediálně nejznámější část našeho oboru - estetickou chirurgii. Informace o estetických operacích prsou, břicha, obličeje, nosu, boltců, víček, o liposukcích či aplikacích výplňových materiálů jsou v dnešní době zásluhou sdělovacích prostředků, zejména internetu, natolik rozšířené a podrobné, že si mnozí pacienti při konzultaci spíše ověřují a doplňují to, co již znají.“

Zaslechli jsme, že se v Theráponu 98, a.s. na poliklinice v Kopřivnici, provádějí některé zákroky nově, co je na tom pravdy?

„Zákroky estetické chirurgie, které nevyžadují hospitalizaci, především operace očních víček, jsou skutečně nyní nově prováděny ke spokojenosti pacientů z regionu ambulantně právě na poliklinice v Kopřivnici,“ potvrdil MUDr. Furmánek.

Více informací o nabídce služeb a provozní době Ambulance plastické chirurgie naleznete na internetových stránkách společnosti www.therapon98.cz.

Závěrem bychom rádi pogratulovali paní Pavlíně Šmahlíkové z Kopřivnice k výhře dárkového poukazu do nově otevřeného rehabilitačního a relaxačního centra Therápon Aqua v Kopřivnici, která se jako první obrátila s dotazem na MUDr. Ryanta, který zněl: “Ráda bych se zeptala pana doktora, zda, když mám znamínko, které mně dost často svědí, přitom zarudne a podle vyšetření je ovšem v pořádku, ale pokud mi způsobuje tyto potíže, může být odstraněno, zda je lepší ho odstranit, a nebo když je tedy v pořádku, raději do něho nezasahovat?“

Odpověď MUDr. Tomáše Ryanta z kožní ambulance na poliklinice v Kopřivnici zní: “Pakliže byla všechna vyšetření v pořádku, raději doporučuji do znaménka nezasahovat.“