Dva nové ultrazvukové přístroje, přenosný EKG záznamník, jednotku pro spiroergometrická vyšetření a přístroj k vyšetřování evokovaných potenciálů. Takový je výčet nového vybavení, které zdravotnickému personálu poslouží především pro diagnostiku a léčbu pacientů z řad dětí a mládeže.

Jeden z nově zakoupených ultrazvukových přístrojů je konkrétně model Logiq P9. Výjimečnost tohoto modelu je především ve vysoké kvalitě obrazu, širokém spektru funkcí i jednoduchém ovládání na velkém dotykovém displeji. „Ultrazvukový přístroj Logiq P9 využijí všichni dětští pacienti s obtížemi ledvin, s cukrovkou nebo nemocemi žláz s vnitřní sekrecí. Přístroj totiž využívají zdravotníci při diagnostice a léčbě dětí v nefrologické, diabetologické i endokrinologické ambulanci,“ vysvětluje Miroslav Kobsa, primář dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Druhý ultrazvukový přístroj, špičkový model firmy GE Vivid E9, byl zakoupen pro zdejší ambulanci dětské a prenatální kardiologie. „Díky těmto vysoce kvalitním a sofistikovaným přístrojům mohou zdravotníci získávat v krátkém čase nejlepší možný obraz, což je stěžejní pro správnou diagnostiku a následnou léčbu dětských pacientů,“ upozornila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

V rámci zpřesnění diagnostiky poruch srdečního rytmu byl na ambulanci dětské kardiologie zakoupen přenosný EKG záznamník, který zajistí moderní a maximálně přesnou diagnostiku srdečních arytmií. „Po přiložení přístroje na oblast srdce a stisknutí tlačítka dojde k nahrání základních svodů EKG, které při následné analýze mohou odhalit, zda se jedná o patologii či nikoliv,“ upřesňuje . Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Spiroergometrická jednotka s analyzátorem vydechovaných plynů bude sloužit pro složitější diagnostické procesy sportovní, kardiologické a pneumologické ambulance, přičemž uplatnění najde i v obezitologické ambulanci při kalorimetrických vyšetřeních.

„Přístroj na vyšetření evokovaných potenciálů pak významně doplní technické vybavení dětské neurologické ambulance, která jako školicí pracoviště Ministerstva zdravotnictví České republiky může poskytovat péči velmi širokému okruhu dětí s neurologickými chorobami,“ dodala Radka Miloševská s tím, že do vybavení nemocnice investovala čtyři miliony korun.