VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínská nemocnice získala certifikát kvality a bezpečí

Nemocnice se stala akreditovaným zdravotnickým zařízením. Pohled některých pacientů na bezpečí a kvalitu se však od pohledu auditorů liší.

19.7.2015
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Nemocnice Nový Jičín coby člen skupiny Agel obdržela certifikát za kvalitu a bezpečí udělovaný Spojenou akreditační komisí. Zařadila se tak mezi 106 zdravotnických zařízení v republice, která stejný certifikát též získala. Toto externí hodnocení kvality je pro zdravotnická zařízení v Česku dobrovolné.

„Získaný certifikát je důkazem, že zdravotnické zařízení má dostatečný počet odborných lékařských i nelékařských pracovníků ve všech oborech poskytované péče a že snahou veškerého personálu nemocnice je zvyšovat kvalitu péče o nemocné a zajistit bezpečné prostředí pro pacienty a zaměstnance," řekl v zastoupení mluvčí skupiny Agel Tomáš Želízko.

Manažerka kvality novojičínské nemocnice Olga Sekerášová informovala, že k udělení akreditace je nutné kromě doložení kvality zdravotnické péče také dokázat efektivní zajišťování následné péče, bezpečnosti podávání léčiv nebo předávání důležitých informací mezi ošetřujícím personálem. „Auditoři se zajímali například i o zavedené postupy při péči o pacienty s rizikem pádu, prevenci vzniku proleženin nebo prevenci poruch výživy," vysvětlila manažerka Sekerášová.

Pohled pacientů na ocenění

Novojičínský deník zjišťoval, jak na bezpečí a kvalitu služeb nemocnice nahlíží pacienti. Bolestnou zkušenost z minulého roku má Mariana Dovalová z Frenštátu pod Radhoštěm. V září minulého roku jí v nemocnici zemřela maminka.

„Přijeli jsme do nemocnice s akutním případem. Dodnes nerozumím tomu, proč maminku vyšetřili až v pondělí, když jsme přijeli o víkendu. To, že člověk musí čekat celé dva dny na ošetření, přičemž za tu dobu může i zemřít, za bezpečné rozhodně nepovažuji. Nechtěla bych nikoho nařknout, ale podle vlastní zkušenosti i z toho, co jsem zaslechla od ostatních pacientů, bych tam dobrovolně nikdy nešla," uvedla Dovalová.

Pozitivní zkušenost se službami měl naopak pacient Tomáš Križák z Nového Jičína. „V nemocnici na jednotce intenzivní péče jsem ležel se zápalem plic deset dní. Zachránili mi tam život," řekl Deníku pacient Križák.

Hodnocení kvality a bezpečnosti v novojičínské nemocnici trvalo intenzivně po dobu dvou dní. „Auditoři ve složení lékař, sestra a auditor technických částí provozu hovořili jak s managementem novojičínské nemocnice, tak prakticky se všemi zástupci zaměstnanců. Navštěvovali jednotlivá zdravotnická oddělení, ale i doprovodné provozy, které k péči o pacienta patří například stravovací provoz nebo technické zázemí nemocnice," uvedl zastupující mluvčí skupiny Agel Tomáš Želízko.

Garant pro lékařské obory Jakub Fejfar uvedl, že hodnotitelé kladli důraz i na řádné vedení lékařské dokumentace. „Dle závěru komise je lékařská péče a vše, co s ní souvisí, vedená na velmi vysoké úrovni," řekl doktor Fejfar.

Hlavní sestra nemocnice Martina Vaňková doplnila, že přípravě na akreditaci věnoval každý pracovník maximální úsilí. „Několika školení a seminářů s praktickými ukázkami se zúčastnili všichni zaměstnanci nemocnice. Hodnotitelé v době zkoumání pochválili jejich velmi aktivní a pozitivní přístup, což se jasně odrazilo v celkovém hodnocení nemocnice, uvedla hlavní sestra Vaňková.

Tomáš Želízko na závěr informoval, že novojičínská nemocnice se dlouhodobě snaží poskytovat co nejkvalitnější služby. Investuje také do modernizace svých prostor i přístrojového vybavení. Například loni otevřela nově zrekonstruované operační sály a oddělení ARO za více než dvě stě miliónů korun.

Aneta Přádková

Autor: Redakce

19.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení