Bludný balvan je blok horniny, který byl v době ledové přepraven ledovcem na velkou vzdálenost. Po roztátí ledovce zůstal usazen v geologicky zcela odlišném prostředí. V dřívější době se jejich výskyt vysvětloval potopou světa, vulkanickou činností či činností čertů, kyklopů a dalších bájných tvorů.

Bludné kameny najdeme i na několika místech novojičínského okresu a několik se jich nachází také v Janáčkových sadech v Novém Jičíně. Lidé kolem nich často chodili, ale vůbec netušili, o jaké kameny se jedná. Proto tam město nechalo nainstalovat informační panel, který přibližuje pozůstatky čtvrtohorního zalednění na našem území.

„Návštěvníci novojičínského parku se tak mohou dovědět něco více o geologickém vývoji regionu. Na panelu je vyobrazena mapa severní Evropy a vedle ní jsou vzorky hornin, takzvaných ledovcových souvků," přiblížila podobu nových panelů Marie Machková, tisková mluvčí Nového Jičína, s tím, že popisky jsou také v Braillově písmu pro nevidomé.

Panely vznikly díky dotaci

„Chceme lidem přiblížit horniny, které jsou typické pro bludné kameny. Interpretační panel v Novém Jičíně byl instalován v rámci programu Geopark Podbeskydí. Území na východním okraji Beskyd je geologicky velmi pestré, tvořené převážně usazenými horninami jurského až křídového stáří. Posláním geoparku je chránit toto geologické dědictví," uvedl dále Dalibor Kvita z občanského sdružení Hájenka, jež na informační panely získalo dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Pořízení panelu stálo přibližně 220 tisíc korun, z toho 180 tisíc bylo uhrazeno z dotace, zbytek zaplatilo město Nový Jičín z vlastních zdrojů.