Vcházím do kadeřnického salonu I Love MY Hair v Novém Jičíně, jeho provozovatelka Pavla Markovská právě domlouvá s odcházející zákaznicí další termín návštěvy. „Od rána plno telefonů, chodí i lidi z ulice, no, je to dobré,“ říká nadšeně a dodává, že už se nemohla dočkat až konečně otevřou. V současné době má plno, ale díky tomu, že mají ještě jednu novou kolegyni, mohou si dovolit obsloužit i lidi, kteří přijdou z ulice.

Po chvíli mě Pavla Markovská provází několika místnostmi salonu, ta poslední je jako příjemná čekárna, z níž se dá vyjít i do venkovních prostor, které ale ještě kadeřnice nestačily připravit. Mezitím se jedna kadeřnice právě stará o zákaznici, další má volno. Ale jen chvíli.

Dívám se, že čtyři křesla jsou zhruba po dvou metrech od sebe, ale i tak smějí používat jen každé druhé křeslo, podobně je tomu na dalších pracovištích. A je tady i další překážka. „Problém je taky v tom, že v současné době nemůžeme dělat dva lidi najednou. Takže stejně více nemůžeme dělat,“ vysvětluje Pavla Markovská a dodává, že při práci musí mít respirátory.

V tu chvíli vchází do provozovny zákaznice. Předává Pavle Markovské potvrzení o tom, že absolvovala test na přítomnost koronaviru covid-19 s negativním výsledkem. Pavla Markovská potvrzení zakládá mezi ty, které už má ve složce a poznamenává, že ona se testovala ráno a musí tak učinit každé tři dny, stejně jako její kolegyně.

Poté se ujímá zákaznice a odchází s ní k míse na mytí vlasů. Do provozovny vchází muž, další zákazník, který se prokazuje čestným prohlášením. To končí ve složce, muž na kadeřnickém křesle v rukou třetí kadeřnice. V salonu se ozývají zvuky tekoucí vody, strojků na vlasy, fenů. Po krátké době má zákaznice, která vešla již za mé přítomnosti, účes hotový. „Vždycky jsem to nosila úplně krátké. Za tu dobu, co bylo zavřené mi to narostlo, tak to teď zkusím mít trochu delší,“ komentuje svůj účes a hned se objednává na další návštěvu zhruba za měsíc.

Odcházím a je mi jasné, že kadeřnice, a nejen ty v salonu I love My Hair teď budou mít hodně práce. Přeji jim, aby to bylo nadlouho.