Řediteli kina se podařilo získat od ministerstva kultury dotaci na pořízení digitálního projektoru. Jedná se o padesát procent ceny promítačky, tedy jeden milion čtyři sta tisíc korun. Zbývající částku zaplatí novojičínská radnice. „Aby se o dotaci mohlo žádat, tak muselo dát město příslib, že projektor dofinancuje,“ sdělil Deníku místostarosta Miloš Lossmann.

Pokud vše půjde podle plánu, novinka bude v biografu nainstalována na přelomu ledna a února příštího roku. Novojičínské kino pak bude mnohem více konkurenceschopné velkým filmovým sálům v krajských městech. „Dneska hrajeme až po multiplexech, protože kopií je málo. Digitální kopie se nakopíruje a nemusí se čekat. V den premiéry budeme moct hrát filmy, které promítají velká kina a multiplexy,“ vyzdvihl hlavní přínos projektoru Lubomír Svoboda, ředitel kina Květen. Diváci se dočkají i zvýšené kvality obrazu.

„Tím, že film probíhá přes nejrůznější mašiny po kinech, tak dostává pořádně zabrat – nějaká rýha nebo sedření, kdežto u digitální verze je kvalita pořád stejná,“ přiznal Svoboda s tím, že nákladná modernizace se promítne také do cen vstupenek. Nebude se ovšem jednat o nijak dramatické navýšení. Za jeden lístek by neměl návštěvník zaplatit více, než stokorunu. Navíc, se do kina nebude zřejmě chodit pouze na hvězdy stříbrného plátna. „Chci základní digitál doplnit satelitem, že bychom mohli promítat přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, z milánské La Scaly nebo londýnské opery. V kině by se mohl jednou měsíčně z opery promítat přímý přenos. Podle předplacených služeb by se daly promítnout i sportovní přenosy,“ informoval ředitel kina.

Jeho plány tím však nekončí. Z Května by rád udělal 3D kino, což vyžaduje další investici v hodnotě jeden milion tři sta tisíc korun. Podle náznaků radních však nejde o nereálné přání. „Nebude to letos, ale budeme se snažit v příštím roce najít peníze, abychom tuto technologii doplnili,“ místostarosta řekl Lossmann. Než se tak stane, uvažuje šéf kina o pronajmutí 3D technologie na vybrané „pecky“ světové kinematografie od specializované firmy.