Funkcionalistická budova stojí na svém místě v trochu pozměněné podobě dodnes a stále slouží jako kino. Jen ulice se dnes jmenují Havlíčkova a Resslova.

Bývalý vedoucí novojičínské pobočky Státního archivu Karel Chobot kdysi pro novojičínský týdeník Region uvedl, že s promítáním se novojičínští obyvatelé setkali poprvé již v roce 1902, tehdy se promítalo v německém Spolkovém domě, dnešním Beskydském divadle, později se začalo promítat také v sále dnešního hostince Nové slunce, kde se od roku 1912, konalo také jednou týdně promítání pro české diváky.

Město Nový Jičín chystá prodej stavebních parcel novým zájemcům.
Nový Jičín nabízí parcely k výstavbě rodinných domů

„Novojičínský městský úřad se pokoušel získat vlastní koncesi k provozu kina a žádal o její udělení už v roce 1916. Následné pokusy v roce 1918, 1919, 1921 byly neúspěšné a až 22. září 1924 město získalo vlastní koncesi pro německý Spolkový dům a Dělnický dům,“ uvedl Karel Chobot.

Město koncesi pronajalo soukromé osobě, ale v roce 1927 převzalo koncesi zpět a začalo provozovat kinematografická představení ve vlastní režii.

„Téhož roku výbor pro provoz kina, v jehož čele stál samotný starosta města Ernst Schollich, začal velmi aktuálně uvažovat o vlastní budově kina. Majitel městského pivovaru Siegfried Herz předložil projekt vypracovaný novojičínskou stavební firmou R. und H. Blum. V tomto projektu se městské radě předkládal plán postavit na místě bývalé sladovny objekt, ve kterém by kromě kina Centrál byla umístěna kavárna, restaurace a také hotel. Projekt ale nebyl realizován,“ pokračoval Karel Chobot.

Lidé se přišli otestovat do nemocnice na covid.
V novojičínské nemocnici je před svátky zájem o testování značný

Promítání ve Spolkovém a Dělnickém domě tehdy naráželo na různé technické problémy, proto město začalo situaci řešit. Městští radí na svém zasedání 22. dubna 1930 schválili zakoupení staré sladovny pivovaru Siegfrieda Herze, která stála na rohu tehdejší Legerovy a Rättigovy. Sladovnu nechalo město zbourat a koncem srpna 1930 započala stavba nové budovy podle plánů významného vídeňského architekta Lea Kammela, který zvítězil v konkurzu tří projektů. Budovu kina postavila novojičínská stavební firma Czeike und Wondra. Finanční náklady této funkcionalistické architektury se vešly do částky 3 576 335 korun včetně vnitřního zařízení, technického vybavení a aparatury.