„Zároveň zde dnes bude neveřejnou vernisáží zahájena výstava 100 let tělovýchovy v Novém Jičíně, na kterou nám sportovní kluby a oddíly zapůjčily své kroniky, historické fotky a další materiály,“ řekla novojičínská tisková mluvčí Hana Sirotová s tím, že vyvrcholením dnešního dne bude slavnostní koncert Hany a Petra Ulrychových se skupinou Javory.

„Zítřejší hlavní den oslav pak započne mší svatou ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie a pokračovat bude slavnostním průvodem a tradičními městskými trhy,“ popsala Sirotová a dodala, že největší událost dopoledního programu proběhne patnáct minut po desáté hodině. „Na prostranství u Komerční banky bude odhalena bronzová socha hřebce od mistra Maria Pavesiho z partnerského města Novellara,“ prozradila.

Až do pravého poledne se pak na novojičínském náměstí bude pouze sportovat. Na třech hřištích proběhnou exhibice házené, fotbalu a hokeje a ve speciálním bazénu se dostane návštěvníkům ukázek ploutvového plavání. Zbývající část náměstí pak obsadí Středisko volného času Fokus, které připravilo hry a soutěže pro děti. Sportovat se bude i na mnoha dalších místech. Ve vstupu do radnice se uskuteční přehlídka stolního tenisu, na tržnici se horolezci vyšplhají na cvičnou hradební zeď a na přilehlém parkovišti předvedou borci freestylovou show na kolech. „V parku u Žerotínského zámku pak zaujmou místo lukostřelci a cvičitelé jógy,“ doplnila sobotní program Sirotová.

Ve sportovní hale novojičínského bazénu se uskuteční řecko-římské zápasy, v tělocvičně na Msgr. Šrámka tréninky aikido dojo, na městském stadionu mezinárodní turnaj přípravek v kopané a v jeho areálu pak i exhibice skateboardingu. Třešničkou na dortu sportovního odpoledne pak bude basketbalové utkání Geofin Nový Jičín versus Spojené státy americké v prostranství před hlavním pódiem.

Celý den bude doprovázet velké množství hudebních, divadelních i historických představení. O večerní program se pak postará koncert Lenky Ferenčíkové a skupiny Mandrage a po ohňové show a slavnostním ohňostroji vystoupí na pódium také Miro Žbirka.

Potěšující zprávu má město i pro majitele osobních vozidel. „Po celý den konání oslav budou všechna placená parkoviště přístupná zdarma,“ uvedla Sirotová. Jako každý rok budou i letos veřejnosti zpřístupněny objekty, jako vila Hugo Hűckela, Stará pošta, bašta městského opevnění, Žerotínský zámek, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel Nejsvětější trojice.