Novojičínské náměstí se naposledy měnilo před více než třiceti léty. Aktuální stav dlažby dává jednoznačně najevo, že má ty nejlepší roky už za sebou. Město se proto rozhodlo pro rekonstrukci náměstí, kterou firma ODS – Dopravní stavby Ostrava zahájila už v loňském roce. Zatímco před rokem se nového kabátu dostalo podloubí a jeho předpolí, v pondělí 16. března odstartovala rekonstrukce centrální plochy. „Dlažba už je za hranicí životnosti, takže stavbaři odstraní staré dláždění a odfrézují betonový podklad ze sedmdesátých let minulého století. Na většině plochy se půjde asi do patnácticentimetrové hloubky,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Milan Šturm.

Nová dlažba na náměstí prý bude shodná s dlážděním před podloubím. Bude však sestavena do grafických efektů a načrtnuta bude také cesta, která náměstím úhlopříčně vede. Na ploše se však objeví také několik nových elementů. „Nově se budou vodní prvky, přičemž proudy vody budou barevně nasvíceny. Počítáme i s pítkem a hlavně s návratem sochy svatého Mikuláše po více než sto dvaceti letech,“ nastínil místostarosta Šturm s tím, že původní socha se dochovala v depozitáři Muzea Novojičínska. Vzhledem k tomu, že má ale uraženou hlavu a její stav není dobrý, vzniká v Olomouci její kopie.

Rekonstrukce hlavní plochy náměstí s sebou přinese několik omezení. To, že budou muset lidé udělat pár kroků navíc je však zřejmě tím nejmenším. Kvůli opravě se totiž například neuskuteční koncerty Novojičínského kulturního léta a akce budou přemístěny mimo jiné také do amfiteátru na Skalkách. Také letní zahrádky u restaurací se dočkají několika změn. Jejich provoz sice omeze nebude, avšak podmínky pro jejich provoz budou podstatně přísnější. „Už nebude možné si jen tak vyvrtat do dlažby otvory, nebo v podloubí vést kabely. Případné opravy pak zaplatí viník. Všem doporučuji, aby se obrátili na stavební a živnostenský odbor pro případná povolení,“ upozornil Šturm.

Loňské práce na rekonstrukci přišly na téměř čtyřicet milionů korun a město je uhradilo ze svého rozpočtu. Letos si opravy vyžádají dalších téměř třicet milionů korun. Nový Jičín žádá o krajskou dotaci, dosud však nebylo rozhodnuto. Protože však musí být práce hotovy do konce srpna před začátkem městských slavností, nečeká město na konečný verdikt a s opravami už začalo. „Pevně věříme, že v žádosti o dotaci nakonec uspějeme, unikátnost našeho náměstí totiž nejen v kraji nemá obdoby,“ zdůraznil místostarosta a dodal, že opravy by měly být dokončeny podle plánu. „Firma už oproti předchozím plánům stihla v loňském roce opravit i předpolí podloubí, takže má určitý časový náskok,“ řekl Šturm a podotkl, že pro občany města je náměstí velmi citlivou záležitostí, takže stavebníci budou pod trvalým radničním i občanským dohledem.