Rozsáhlé opravy novojičínského náměstí probíhají ve dvou etapách. První, která znamenala nový kabát především pro podloubí, dokončili dělníci společnosti Dopravní stavby Ostrava (ODS) v uplynulých dnech. Oprav se dočkalo jako loubí, tak i jeho dlážděný povrch, pískovcová schodiště a patky pilířů. Nainstalován byl nový systém veřejného osvětlení, včetně městského mobiliáře.

Byť se to ze začátku nezdálo, nakonec byla první část rekonstrukce dokončena podle původní domluvy, tedy k poslednímu srpnu. „V úterý 2. září proběhla schůzka zastupitelů města s vedením společnosti ODS, kde vedení města předložilo své námitky k průběhu první etapy oprav,“ uvedla tisková mluvčí Městského úřadu Nový Jičín Hana Sirotová. A oněch komentářů bylo rovnou několik. „Připomínky jsme měli jednak k rychlosti stavby, kdy ze začátku vše neprobíhalo, jak bychom si představovali. A pak také zazněly poznámky k provedení rekonstrukce,“ poukázal na nesynchronní znaky na poklopech a na ledabylé spárování dlaždic místostarosta Milan Šturm. Zároveň dodal, že stavební firma náměty k opravám akceptovala a zavázala se odstranit nedostatky do 10. září.

Oku občana či návštěvníka Nového Jičína však možná neunikne i další vada na kráse renovovaného náměstí. Tou je křivý povrch chodníků a nesymetrické umístění osvětlení v některých částech podloubí. Tyto nedostatky si však na své konto stavební společnost nepřipsala. „Při plánování jsme se domluvili, že osvětlení v uličkách podloubí bude kopírovat sloupy. Bohužel jsme při stavbě zjistili, že sloupy jsou postaveny křivě, což se promítá právě na umístění světel,“ vysvětlil Šturm s tím, že lampy jsou usazeny přesně devadesát centimetrů od hran sloupů.

Do městských slavností, které proběhnou už příští víkend, dostanou dělníci pauzu. Hned po nich by se ale měli na novojičínské náměstí vrátit. „Společnost ODS má jisté časové rezervy, a proto by ráda druhou fázi rekonstrukce započala ještě letos. Pokud to počasí dovolí, mělo by novou tvář dostat několik předloubí,“ zmínil místostarosta Šturm. Od nového roku pak přijde na řadu samotná plocha náměstí, kterou čeká kompletní předláždění, rekonstrukce fontány a nainstalování nového mobiliáře a osvětlení. Druhá etapa by měla být dokončena do srpna 2009, podle Milana Šturma však lze očekávat předávku již o dva měsíce dříve.

Obě části rekonstrukce budou stát přes padesát tři miliony a zatím je ze své peněženky platí novojičínská radnice. „K dnešnímu dni jsme bohužel nedostali žádnou dotaci, ovšem žádosti rozdané máme a já věřím, že ať už ministerstvo kultury nebo Moravskoslezský kraj nám nějaké finance na opravy poskytnou,“ zadoufal místostarosta Šturm.