V letošním roce chtějí dobrovolníci ulevit přírodě od lidských odpadků okolo potoka Rakovec v místní části Žilina a o týden později budou čistit tok říčky Grasmanky. Připojit se mohou jednotlivci nebo i celé rodiny.

„Akce má v Novém Jičíně již delší tradici, je to však poprvé, kdy ji organizuje samotné město. Protože dobrovolníků ochotných zkrášlit Nový Jičín a jeho okolí rok od roku přibývá, rozhodli jsme se letos zorganizovat úklidy dva," vysvětluje za Zdravé město Ondřej Syrovátka.

Akci spoluorganizuje novojičínská městská policie.

„Měli jsme podobný nápad, a tak jsme se rozhodli spojit síly. Věříme, že společně se nám podaří vyčistit Grasmanku až ke Starému Jičínu," popisuje její ředitel Jiří Klein.

Nejprve jarní očistou projde v sobotu 16. dubna potok Rakovec. Terén je zde nenáročný, a tak organizátoři zvou nejen dospělé, ale také jejich děti. „Sraz je v 9:00 hodin u restaurace Na Prachárně na Lamberku, odkud se vydáme pěšinkou podél potoka Rakovec směrem k obci Rybí. Celou akci můžeme zakončit kolem poledne společným obědem v restauraci, od níž budeme vyrážet, a která účastníky podpoří věnováním drobného osvěžení v podobě nealko nápoje," upřesňují organizátoři.

O týden později, v sobotu 23. dubna, budou lidé plnit pytle odpadky v korytu Grasmanky, která protéká celým městem směrem od Starého Jičína. Sraz je v 9:00 hodin u vlakového nádraží a postupně se půjde proti proudu, při ideálním scénáři až k retenční nádrži pod starojickým hradem.

Po náročném úklidu je třeba se odměnit, proto je v plánu společné opékání špekáčků (přibližně kolem 14:00 hodin). Oproti Rakovci, je však koryto Grasmanky hlubší, proto je tato akce vhodná spíše pro dospělé, vybavené kvalitními holínkami.

„Úklid je součástí celostátní akce 'Ukliďme svět / Ukliďme Česko', což nám mimo jiné dává možnost připojit se k fotografické soutěži z úklidu o hodnotné ceny, například v kategorii kuriózní nález. Malý dárek však od organizátorů obdrží každý účastník, včetně těch nejmenších," doplňuje Syrovátka a vyzývá dobrovolníky, aby se kvůli snadnější organizaci registrovali k úklidům na stránkách www.uklidmecesko.cz.

Podrobnosti a pravidla fotosoutěže naleznete na http://www.uklidmecesko.cz/fotosoutez. Poděkování patří Technickým službám města Nového Jičína, které zajistí odvoz odpadků.