Zbraně, zelené mundůry, zvěř a také štamprle něčeho dobrého na zahřátí. To jsou věci, které se většině lidí vybaví při vyslovení slova hon. Na Novojičínsku to ale, jak se zdá, až tak neplatí.

Skutečnost, že myslivci při honech alkoholu nijak zvláště neholdují a chovají se zodpovědně, dokazují výsledky pravidelných policejních kontrol. Jedna z posledních akcí, na níž si všichni myslivci museli před zahájením honu „dýchnout“, se na Novojičínsku uskutečnila v sobotu 3. prosince. Ve Stachovicích, místní části města Fulnek, myslivci prokázali, že hon se může bez kapky něčeho ostřejšího obejít.

Kontrola všech milovníků myslivosti, tentokrát z mysliveckého sdružení Jestřáb Stachovice, se uskutečnila hned po ránu. Při zahájení honu museli všichni účastníci projít policejní kontrolou. Ta se však nevztahovala pouze na alkohol. „Účelem policejních kontrol na honech je preventivní působení na účastníky lovu zvěře. U všech myslivců proto kontrolujeme hned několik věcí. V prvé řadě u sebe musí mít doklady nutné k držení a nošení zbraně, tedy zbrojní průkaz, evropský zbrojní pas, zbrojní průvodní list, průkaz zbraně, lovecký lístek a doklad o pojištění,“ vyjmenoval seznam dokladů Zbyněk Tomšík, tiskový mluvčí novojičínské policie. Důvod pojištění vysvětlil vzápětí: „Doklad o pojištění mají u sebe myslivci pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu práva myslivosti.“

Po kontrole dokladů následuje zkouška na přítomnost alkoholu v dechu myslivců. Ti, kteří by zákaz požití alkoholu chtěli obejít tím, že si nedají před, ale během honu, riskují. Policisté totiž mohou provést kontrolu i po jeho skončení. „Opravdu se zaměřujeme na dodržování zákazu před honem i v jeho průběhu. Proto některé hony kontrolujeme právě při jejich skončení,“ upozornil Tomšík. Mimo tyto pravomoci mohou policisté zkontrolovat ještě další, pro mnohéneobvyklé, věci. „Za prvé jsme oprávněni zkontrolovat zabezpečení zbraní při jejich přepravě, dále pak technický stav používaných zbraní a v neposlední řadě také to, zda nedochází k lovu zvěře zbraněmi, které jsou zákonem o myslivosti zakázány,“ prozradil policejní mluvčí.

Přestože se kontroly mnohým myslivcům nezamlouvají, přítomnost policistů na nich tolerují. O jejich přínosu si však někteří myslí své. „Nevím, jestli jsou kontroly přínosem, ale je dokázaná věc, že alkohol a zbraně k sobě nepatří. Já chodím po honech už třicet let, chodil jsem už jako honec, a dělaly se různé kousky. Dříve jsme foukat nechodili a nepamatuji si, že by se něco stalo. Samozřejmě to ale neodsuzuju. Ostatně je to povinnost a právo policie,“ okomentoval přítomnost policistů ve Stachovicích předseda místního mysliveckého sdružení Jestřáb Stanislav Skoček.

Podobně jako v loňském roce, také v roce letošním policisté ve Stachovicích žádné problémy neobjevili. Z kontroly stachovického honu tak spokojeně spěchali do Kujav. „Výsledek dnešní kontroly je negativní. Zkontrolovali jsme sedmnáct myslivců, držitelů zbraní, a jejich doklady i dechové zkoušky byly v pořádku. Je vidět, že myslivci konečně pochopili a dávají si opravdu pozor,“ sdělil výsledek sobotního rána kontrolující policista.