Zapůjčení automobilu na šest let za symbolickou jednu korunu ročně. To je hlavní myšlenka projektu „Sociální automobil“ Českomoravské reklamní agentury Kompakt. Před čtrnácti dny se do něj zapojila také tři sociální a zdravotnická zařízení, střediska Slezské diakonie, z Novojičínska.

Projekt nazvaný Sociální automobil vznikl v roce 1997. Zmíněná reklamní agentura jej postavila na jednoduché, přesto důmyslné myšlence. „Podnikatelům je vždy nabídnuta možnost využít daný automobil jako reklamní plochu a zviditelnit se jeho prostřednictvím v daném místě po dobu šesti let,“ osvětlila Eva Švagerová, vedoucí střediska Eden Nový Jičín, které je do projektu zapojeno. Právě finance poskytnuté firmami za reklamu posloužily na nákup automobilu značky Renault Kangoo.

Zařízení nemají finanční prostředky

Firma Kompakt projektem „Sociální automobil“ reaguje na situaci, ve které se v současné době mnoho zdravotnických a sociálních středisek nachází tedy, že často nemají dostatek finančních prostředků na to, aby mohla aktualizovat nebo rozšiřovat svůj vozový park. A to i když je to pro tato zařízení velmi důležité, protože spolehlivé automobily pro svou práci potřebují.

Nový vůz byl třem střediskům Slezské diakonie již zmíněnému dennímu stacionáři Eden, sociálně terapeutickým dílnám Effatha a chráněnému bydlení Archa, všem z Nového Jičína předán na konci listopadu. Podle slov Švagerové budou všechna tři zařízení ve vzájemné spolupráci automobil využívat v několika ohledech. „Nový vůz máme v plánu užívat nejen pro svoz uživatelů ze všech tří zařízení, ale také pro zajištění běžného chodu našich středisek, jako například na nákup potravin, materiálů a pomůcek, dovoz výrobků na výstavy a podobně,“ nastínila Švagerová.

Automobil byl novojičínským zařízením předán ve Starém Jičíně. Slavnostního okamžiku se zúčastnili nejen zástupci jednotlivých firem, jejichž peníze na nákup Renaultu Kangoo přispěly, ale také představitelé Českomoravské reklamní agentury Kompakt, místostarosta města Nový Jičín Jaroslav Dvořák a za Slezskou diakonii Martina Chlápková.