„Letos obecně si příroda pospíšila a pospíšili si i čápi. V době, jindy teprve přilétají, jsou letos už na hnízdech. Platí to i pro Poodří,“ poukázal na situaci na začátku dubna Lukáš Choleva, zoolog Katedry biologie a ekologie z Přírodovědecké fakulty na Ostravské univerzitě.

Čápi bílí s dlouhými zobáky a ještě delšími nohami se podle něj vrátili s dvou až třítýdenním předstihem z tradičních zimovišť v subsaharské Africe či z novodobějších destinací na jihu Evropy.

Čápi podle něj nalézají po příletu méně potravy, než jsou zvyklí, protože ne všichni obojživelníci a další bezobratlí jsou už „venku“. Doufejme, že mají co žrát a že úspěšně zahnízdí,“ poznamenal zoolog.

Poodří označil jako výbornou lokalitu pro život těchto opeřenců – zdejší populace je jedna z nejpočetnějších v Česku. Čápi tu mají velké množství potravy v mokřadech, na vlhkých loukách nebo v okolí rybničních soustav.

„Právě tady rádi loví a hledají potravu pro mláďata, je to pro ně tradiční oblast,“ doplnil zoolog Lukáš Choleva. Počet čapích párů v Poodří odhaduje na několik desítek.