V kopřivnických základních školách by se celostátní akce nijak zásadně projevit neměla. Jediným školským zařízením, které se k celorepublikové stávce částečně přidá, bude Základní škola dr. M. Horákové.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Hana Kratochvílová

„Protože na naší škole fungují odbory, rozhodli se pedagogové prvního stupně a družiny ke stávce přidat,“ potvrdila informaci ředitelka školy Jana Neničková a vzápětí upozornila: „Chod školy to ale ve středu nijak zásadně neovlivní, vše bude fungovat normálně, výuku pro první stupeň i družiny zajistíme.“

Snímek z líčení u Okresního soudu v Novém Jičíně (září 2017) v případu tragické nehody mezinárodního rychlíku ve Studénce, při níž zemřelo osm cestujících.
Hlavní líčení v případu Studénka se nekonalo

Jak dodala mluvčí kopřivnické radnice Jana Hromočuková, rodiče žáků najdou podrobnější informace o průběhu stávky na webu školy, a to na adrese www.zsmilhor.cz. „Ostatní školská zařízení na území města se ke stávce přidávat nebudou,“ dodala.

V Novém Jičíně je situace opačná. „Ve středu se ke stávce připojí ve městě všechny základní školy. Budou zavřené, fungovat nebudou ani družiny,“ sdělil Deníku mluvčí města Marie Machková. Do práce budou muset ale zaměstnanci školních kuchyní, kteří budou vařit pro mimo školní strávníky.

Ředitelského volna se ale nedočkali v Novém Jičíně zejména studenti středních škol. Do stávky se sice zapojí například Mendelova střední škola, ale výuka v některých třídách probíhat bude.

Ilustrační fotografie automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
Hyundai v Nošovicích omezil výrobu. Každé druhé pondělí budou zaměstnanci doma

Školní rozvrh poběží dle pravidelného plánu ve středu třeba na Střední odborné škole Educa v Novém Jičíně, nebo na novojičínském gymnáziu.

Přehled o aktuální situaci v jednotlivých školách najdou rodiče na webových stránkách školy, měst či obcí. Školské odbory požadují zaručený nárůst tarifních platů o deset procent, a to od prvního ledna příštího roku.

K TÉMATU

Stávka učitelů v číslech
Moravskoslezský kraj zřizuje celkem 181 školských organizací, další pak města či jejich části. Z uvedeného počtu se k dnešnímu poledni do stávky zapojí nejméně jeden učitel z celkem 34 organizací. V tomto ohledu se tedy do stávky zapojí 19 procent školských zařízení zřizovaných krajem. Hned 30 z celkových 34 zapojených institucí jsou střední školy (těch je v kraji 86). Základní umělecká škola se zapojí jediná (z 36), dětský domov žádný. Některé školy podpoří stávku alespoň prohlášením či informací žákům a rodičům. V zapojených školách se ke stávce připojí průměrně kolem šedesáti procent pedagogů. (jir)