„Prověřujeme možnost instalace bezpečnostních kamer u dalších třiatřiceti přejezdů, vybrané lokality vychází z dat policie. S příslušnými obcemi se pak projedná součinnost při vyřizování přestupkové agendy. Až dojde k dohodě, budeme o konkrétních místech informovat,“ vzkázala Nela Eberl Friebová ze Správy železnic.

Zda k Vendryni a Studénce přibyly i Jistebník a Polanka v Poodří, tedy jestli i zde monitorující systémy automaticky zasílají údaje o tom, jak řidiči přejíždějí koleje při blikajícím červeném světle, nechala bez Friebová komentáře.

Koupaliště v Trnávce na Novojičínsku má otevřít v polovině června.
FOTOGALERIE, VIDEO: Koupaliště v Trnávce otevřou v půlce června

„Kamery jsou věcí železničářů. Avšak vzhledem k tomu, že se u nás má budovat vysokorychlostní koridor, tak tady předpoklad kamerového systému je,“ konstatovala starostka Jistebníku Šárka Storzerová. Zahájení prací na koridoru se podle ní zřejmě posune z roku 2026 na rok 2028.

Pokuta: obvykle dva a půl tisíce

Jiří Hodic, tajemník městského úřadu v Bílovci, který je pro Jistebník obcí s rozšířenou působností, pouze informoval, že od poloviny února do první dekády května přijali bezmála čtyřicet oznámení o přestupcích u spuštěných závor ve Studénce. I pro tu je Bílovec spádovým městem.

Počet pokut se blížil dvacítce - většinou ve výši dvou a půl tisíc korun. Další sankce jdou do správního řízení. Řidiče ani provozovatele kamionů s makedonskými a ukrajinskými značkami se ovšem nepodařilo dohledat, vypadá to tedy na odložení případů.