Novojičínský okres rozdělený, pro mnohé obyvatele zcela nepochopitelně, na dva senátní obvody, bude mít za dva měsíce první novou tvář. Současný senátor za obvod číslo 67 Zdeněk Besta totiž již nekandiduje.

O senátorské křeslo v tomto obvodě se utká šest kandidátů, což je vedle Kutnohorska nejméně ze všech 27 volebních obvodů. V minulých senátních volbách bylo kandidátů osm a podobně jako Zdeněk Besta nemá zájem o senátorské křeslo ani jeden z tehdejších sedmi kandidátů.

Se svým kandidátem přichází opět ČSSD, jejíž vedení by rádo nahradilo svého současného senátora Bestu za novou tvář, kterou je stávající starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Tak jako před šesti lety vysílá do boje svého kandidáta také Komunistická strana Čech a Moravy. Je jím podnikatel z Pustějova Pavel Pisch. Svého kandidáta mělo před šesti lety rovněž seskupení Naše Beskydy. To letos pouze podporuje kandidáta koalice Strany zelených a KDU ČSL Petra Orla, vedoucího záchranné stanice zvířat v Bartošovicích.

Ostatní tři strany či seskupení vysílají své kandidáty do boje o Senát poprvé. Za ANO půjde do „boje" o senátorské křeslo Jiří Strýček, manažer novojičínského výrobce klobouků Tonak. Za Českou pirátskou stranu bude usilovat o úspěch její předseda krajského sdružení Jiří Demel a seskupení Úsvit Národní koalice vyslalo do klání učitele v penzi Pavla Jurečku.

První kolo senátních voleb se uskuteční 7. a 8. října. V případě, že ani jeden z kandidátů nezíská více než padesát procent hlasů, budou volby pokračovat druhým kolem, do nějž postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Druhé kolo by se v takovém případě uskutečnilo ve dnech 14. a 15. října.

Senátní volby doprovází poměrně vysoký nezájem voličů, na Novojičínsku je to způsobeno i tím, že okres je rozdělen na dva volební obvody. V tom, který má číslo 67, jsou zahrnuty i Klimkovice, Vřesina, Olbramice a Zbyslavice z ostravského okresu. Za čtyři roky se budou konat doplňující volby do Senátu ve volebním obvodu číslo 63, kde je současnou senátorkou Jitka Seitlová z Lipníku nad Bečvou. Tento volební obvod je nazýván jako Přerovský, ale zahrnuty jsou v něm Odry, Jeseník nad Odrou a dalších devět obcí z Novojičínska.

Lidé žijící v novojičínském okrese tak mají paradoxně dva senátory, ani jeden z nich ale není z Novojičínska.