Udržitelné druhy dopravy se kopřivnická radnice snaží podporovat dlouhodobě a právě systém sdílených kol je v mnoha městech stále populárnější. „Sdílená kola jsou skvělým nástrojem, jak se po městě pohybovat rychle, zdravě, ekologicky a nezávisle na jízdních řádech nebo omezených možnostech parkování. Ze zkušeností jiných měst víme, že je lidé využívají zejména na krátké vzdálenosti – například, když se chtějí dopravit na sportoviště. Abychom tento typ dopravy podpořili, chceme platit prvních 15 minut každé jízdy z městského rozpočtu. Pro většinu uživatelů by tedy byla služba zcela bezplatná. Sazba za delší výpůjčku by pak měla být srovnatelná s cenou autobusové jízdenky,“ uvedl v tiskové zprávě města Kopřivnice Jiří Štěpán z odboru rozvoje města.

Na Utkání hvězd se představili hokejisté z Nového Jičína a Kopřivnice
Hokejisté z Kopřivnice a Nového Jičína se předvedli na Utkání hvězd

Z nabídek na provozování sdílených kol město vybralo společnost Nextbike, která má zkušenosti z více než třiceti českých měst. Společnost kola pravidelně servisuje a přemisťuje na stanoviště ve městě. „Stanoviště budou zejména před školami, sportovišti, obchody, v průmyslovém parku, na sídlištích a samozřejmě také v místních částech. Systém odkládání kol bude přísnější než u sdílených koloběžek před několika lety, takže by nemělo docházet k hromadění na místech, která k tomu nejsou určena. Stanoviště bude navíc možné podle potřeby měnit. Letošní provoz bude pouze zkušební, uvidíme, jaký bude o službu zájem,“ doplnil Jiří Štěpán s tím, že návrh bude v únoru projednávat rada a v březnu zastupitelstvo.

Tichavský tuleň, 28. ledna 2024, Tichá.
VIDEO: Tichavští tuleni v akci. Pro některé bylo možná až příliš horko

Tisková mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková upřesnila, že Podle předběžných odhadů by měl stát zkušební provoz, včetně úhrady čtvrthodinových výpůjček, kolem milionu korun. „Jelikož do jednání se společností Nextbike vstoupila Kopřivnice společně s Novým Jičínem, podařilo se u provozovatele vyjednat výhodnější cenu,“ dodala Lucie Macháčková.