Služba bude k dispozici například v budově městského úřadu ve Frenštátu pod Radhoštěm každé druhé pondělí v měsíci.

Návštěvu poradny je nutné sjednat si vždy předem osobně nebo telefonicky nejpozději dva dny dopředu. První letošní poradna se uskuteční v pondělí 13. ledna 2020.

„V právní poradně, kterou město zřídilo, advokát pravidelně poskytuje rady a pomoc občanům bezplatně. Je to jedna z forma pomoci těm, kteří se ocitli ve složitých životních situacích. Aby znali svá práva, ale i povinnosti, a mohli hájit své oprávněné zájmy" uvedl Petr Kubenka, tajemník městského úřadu, a upozornil, že každý zájemce může zdarma využít konzultaci maximálně v rozsahu 30 minut, a to nejvýše dvakrát za rok.

Bezplatnou právní poradnu Frenštát pod Radhoštěm umožňuje od loňského května. Advokát Tomáš Panáček, který pro město Frenštát pod Radhoštěm službu zajišťuje, uvedl, že jí využilo 58 lidí.

„Témata byla různá, od rodinných otázek spojených s výživným, rozvody, stykem s dětmi, přes majetková vypořádání, převody pozemků, sousedské vztahy a spory až po obranu spotřebitelů, například takzvané šmejdy v energetice. Občané odcházeli s vědomím a informacemi, jaká práva mají, jak mají postupovat a na koho se obrátit," upřesnil Tomáš Panáček.

Bezplatným právní servis zajišťuje pro své obyvatele také město Nový Jičín. I letos bude k dispozici jednou v měsíci, vždy první středu v čase od 13.00 do 17.00 hodin. Každý zájemce má možnost konzultace maximálně v rozsahu 30 minut, je třeba si ale návštěvu u advokáta dojednat dopředu. Právník bude veřejnosti k dispozici v budově městského úřadu na Divadelní ulici č. 8.

Také v Bílovci mají obyvatelé možnost využít bezplatnou právní pomoc. Poradna je otevřená dvakrát do měsíce v době od 14.30 do 17.00 hodin. „Lidé se mohou ptát na pracovně-právní spory, odškodnění, náhradu škody a další věci. Termín si zájemce může rezervovat na webových stránkách města. První letošní termín byl 8. ledna, další je 22. ledna.

Zkrátka nepřijdou ani obyvatelé Příbora, kde sídlí v budově městského úřad na náměstí S. Freuda pobočka novojičínské Občanské poradny. Kvalifikovaní sociální pracovníci mohou zájemcům pomoci například v oblasti sociálních dávek, sociálních služeb, pracovněprávních vztahů, rodinných vztahů, zadlužení a v dalších věcech. I tato služba je zdarma.