Půl třetí ráno 23. května. Taxikář Pavel Jorpalidis jede se svým vozem z Jeseníku nad Odrou směrem na Hůrku, místní část. Vozidlo, jedoucí za ním asi dvě sta metrů po rovině najednou zhasne. Jorpalidis se proto raději otočí a vydá se na místo. Automobil je vmáčknutý do stromu a začíná hořet. Jeden ze dvou budoucích Gentlemanů silnic začíná jednat.

Toto je začátek příběhu, který se začal psát v květnu tohoto roku. O dalších pár měsíců později, převzal Pavel Jorpalidis, společně s Ondřejem Kubjátem, který mu přispěchal na pomoc, v prostorách České pojišťovny ocenění Gentleman silnic. Novojičínsko se tak stalo okresem s nejvyšším počtem gentlemanů v České republice. „Projekt České pojišťovny a Policie České republiky si vzal za cíl motivovat řidiče k tomu, aby si na silnicích pomáhali. Oceňujeme lidi, kteří nejsou profesionální záchranáři a nemusejí si za každou cenu komplikovat život, ale právě proto, že si jej takto komplikují, dnes žije přes padesát šest lidí,“ sdělil tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. První Gentleman silnic byl taktéž na Novojičínsku. „Byli jsme na třiceti místech v republice a ocenění získalo také osm žen,“ dodal Bálek.

Událost, ke které došlo u Jeseníku nad Odrou, mohla mít tragický konec, kdyby se novojičínský taxikář nepřesvědčil o bezpečí řidiče druhého vozidla. „Plameny šlehaly z auta, už když jsem přijel. Vytáhl jsem hasičák a snažil se je uhasit. Když jsem se podíval dovnitř, zjistil jsem, že tam někdo je. Volal jsem na stodvanáctku, řekl jsem, co se stalo a snažil se toho dotyčného dostat ven, ale nedařilo se mi to, protože byl zaklíněný nohama v pedálech,“ přiblížil události Jorpalidis. V té době jel tím samým úsekem také Ondřej Kubját. „Pavel potřeboval další hasičák, protože svůj vystříkal. Auto hořelo plamenem a já se snažil šoféra vyprostit. Uvnitř bylo všechno zdemolované, takže jsem nemohl ani otevřít dveře u řidiče, tak jsem zkusil dveře u spolujezdce. Bylo mu špatně rozumět, ale říkal, že necítí nohy. Postupně jsem vytahoval jednu a pak druhou nohu a poté jeho celého na sedadlo spolujezdce, odtud do příkopu u cesty,“ doplnil Jorpalidise Kubját. „Hasili jsme hasičákama a pak i sodovkami, ale nebylo to nic platné, auto shořelo úplně,“ uzavřel Jorpalidas.

Příčina havárie osobního vozidla do stromu tkvěla v nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky. „Bohužel, musím konstatovat, že svou roli v tomto případě sehrál alkohol,“ upřesnila okresní policejní mluvčí Michálková Šálková. Dotyčný měl v krvi přes 1 promile alkoholu. „I přes tuto skutečnost, udělali tito pánové to, co by měl udělat každý, pomohli,“. Zachránci si odnesli srdečné gratulace představitelů Policie ČR i České pojišťovny. Jako věcnou upomínku pak obdrželi certifikát Gentleman silnic a značkové hodinky.