VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínsko má již jen dva zástupce

Novojičínsko – Pouze dva poslance bude mít pro příští čtyři roky v poslanecké sněmovně okres Nový Jičín. Shodou okolností to budou ženy a obě na straně levice.

31.5.2010
SDÍLEJ:

Kateřina Konečná nedávno nafotila sérii snímků s fotografem Tinem Kratochvilem, které by se měly objevit v kalendáři na příští rok. Výtěžek z jeho prodeje půjde na dětské domovy.Foto: Tino Kratochvil

Hlasy komunistů a jejich příznivců již tradičně získala dnes devětadvacetiletá Kateřina Konečná, která tak bude ve sněmovně reprezentovat KSČM již třetí volební období. Naopak čtyřiačtyřicetiletá podnikatelka Dana Váhalová ze Starého Jičína, kandidující za ČSSD, bude ve sněmovně nováčkem.

V parlamentu tak bude mít Novojičínsko zastoupení pouze v levicocvých stranách, což je tak trochu odrazem výsledků voleb. Přestože celkově v republice zvítězily pravicové strany severní Morava a s ní i Novojičínsko zůstávají spíše levicové.

V osmi z devíti měst okresu zvítězila ČSSD, pouze ve Frenštátě pod Radhoštěm voliči dali nejvíce hlasů ODS. Z měst se jako nejlevicovější jeví Studénka, kde komunisté a sociální demokraté získali dohromady 42,40 procenta hlasů, přes čytřicet procent, o dvaadvacet setin, dostala levice také v Bílovci, tam ale tři, dnes už parlamentní, pravicové strany získaly dohromady o 1,27 procenta více. Nejméně hlasů dostala levice ve Frenštátě pod Rdahoštěm, kde ČSSD a KSČM získaly celkově 33,52 procenta, o 1,35 procenta více jim dali voliči v Novém Jičíně a o 1,41 procenta voliči v Kopřivnici.

Pravicové strany získaly nejvíce hlasů v Novém Jičně, a to 45,79 procenta, v Kopřivnici to bylo jen o 42 setin méně. Třetí v pomyslném pořadí by byl Příbor se 43,93 procenta. Pravice získala nejméně hlasů ve Fulneku, a to 37,34 procneta, Tam ale volilo 9,12 procenta také pravicovou stranu KDU-ČSL Pod čtyřiceti procenty skončila parlamentní trojice také ve Studénce, a to o 19 setin procenta.

V obcích jsou doslova bašty

Mnohem výraznější odstupy než ve městech bylůy v obcích. Nejvíce levicově smýšlející voliči přišli k urnám v Mankovicích. Tam získaly ČSSD a KSČM celkově 49,80 procenta hlasů. Přes 48 procent získala levice také v Heřmánkách, Bílově a Velkých Albrechticích.
Jako silné levicové bašty se jeví také Kujavy, Bravantice či Jistebník, kde ČSSD a KSČM získaly celkově přes 46 procent.

Nejméně voličů dalo hlas levicovým stranám v Bernarticích nad Odrou. Tam to bylo celkově pouze 18,94 procenta. V Rybí volilo levici 21,68 procenta, ve Spálově 25,85 porcenta a v Albrechtičkách 27,86 procenta voličů. Těsně pod třiceti procenty skončila levice také v Hodslavicích a Mořkově.

Jako nejpravicovější obec se jeví Bernartice nad Odrou, kde tři parlamentní pravicové strany získaly dohromady 52,14 procenta, dalších 17,63 procenta dostala KDU-ČSL. Přes padesát procent se „trojpravice“ přehoupla ještě v Rybím, kde získala 50,97 procenta a v Hodslavicích, kde to bylo o devět setinek procenta. V obou obcích lidé navíc volili hojně lidovce.

Nejméně hlasů dostala parlamentní pravice v Heřmanicích u Oder, a to 21,54 procenta. Lidovci tam ale získali 17,36 procenta. Zato v Kujavách lidovci nezískali ani pět procent a pravice celkem dostala pouze 29,58 procenta. Pod třiceti procenty v součtu skončily ODS, VV a TOP 09 ještě v Mankovicích. Tam to bylo o 51 setin.

Autor: Ivan Pavelek

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení