Podle Zuzany Pavelkové, veterinářky z Veterinární ambulance Tomáše Maliny a kolektivu v Šenově u Nového Jičína, lidé už chodí se svými psy nyní, aby čipování neřešili na poslední chvíli. „Prakticky denně čipujeme pejsky. Kdo přijde a požádá, tomu psa načipujeme,“ uvedla Zuzana Pavelková.

Podle veterinářky očipují i desítky psů týdně. „Většina majitelů ale nepřijde speciálně jen kvůli čipu, mnoha majitelům teď na podzim dobíhá očkování a když už přijdou kvůli tomu, tak si zároveň nechají načipovat pejska, aby nemuseli znovu chodit třeba na podzim nebo na jaře,“ pokračovala Zuzana Pavelková a upozornila, že povinnost čipování je u všech psů, tedy i u těch starších. „Jedinou výjimkou je, když má pes tetování, které je vytvořené před rokem 2011 a je čitelné. V takovém případě čip nemusí být. U všech ostatních psů je čipování povinné,“ upozornila veterinářka.

Čipování psa je rychlá záležitost, provádí se injekcí, podobně jako očkování. „Ten čip je malinký, asi jako zrnko rýže a vpichuje se pod kůži,“ dodala Zuzana Pavelková.

Povinnost čipování psa vznikne 1. ledna 2020. Od tohoto dne musí mít každý pes čip, ti nejmladší od prvního očkování. Petr Vorlíček, tiskový mluvčí Státní veterinární správy, uvádí na webových stránkách této instituce, že zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit identifikaci psů ze strany kontrolních orgánů a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli. „U označeného zvířete bude možné snadněji prokázat, kdo je jeho majitelem, což je přínosné v případech krádeží psů, ale také v případech, kdy zvíře způsobí škodu, například zaviní dopravní nehodu, zraní člověka či loví jiné zvíře, a je potřeba identifikovat zodpovědnou osobu. Zatoulané, řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, než neoznačený pes.

Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až dvacet tisíc korun.