Již ve středu však do zařízení přišlo jen 420 žáčků a dnes jen 347. „Jsme si vědomi, že přerušení provozu mateřských škol přinese mnohým rodičům komplikace s hlídáním dětí, přesto jsme přesvědčeni, že tento krok je potřebný a slouží k ochraně zdraví nás všech. Žádáme tímto všechny rodiče o pochopení,“ uvedl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký.

ON-LINE najdete ZDE

V souvislosti se stávající epidemiologickou situací omezuje svůj provoz také městský úřad v Novém Jičíně. „Žádáme občany, aby zvážili nutnost osobní návštěvy jednotlivých pracovišť úřadu. Doporučujeme preferovat jiné formy komunikace s úřadem, především telefonickou a e-mailovou. Pokud je návštěva úřadu nezbytná, je vhodné se dopředu objednat, a to buď telefonicky, nebo prostřednictvím aplikace „rezervace na úřad“ na webových stránkách, aby zbytečně nedocházelo k větší koncentraci lidí v čekárnách,“ sděluje radnice na svých informačních kanálech.

Zároveň bylo v Novém Jičíně pozastaveno vyřizování žádostí o občanské průkazy, ověřování listin a podpisů v místě bydliště imobilních občanů. „Současně úřad po dobu nezbytně nutnou omezuje na minimum nařízená ústní jednání. Případné prominutí lhůt bude řešeno individuálně,“ uvádí úřad dále.

Od pondělí 16. března bude uzavřen i denní stacionář Domovinka a všechna opatření platí až do odvolání. „Odlehčovací služba Pohoda slouží seniorům se zdravotním postižením a sníženou soběstačností. Péči stávajícím klientům zajistíme, ale další už nebudeme přijímat. Denní stacionář Domovinka se věnuje osobám starším 60 let. Opatření v těchto zařízeních má snížit riziko šíření koronavirové infekce mezi seniorskou populací,“ řekla Alice Hynčicová, vedoucí ProSenioru Nový Jičín, který tyto služby provozuje.

Pečovatelská služba ProSenioru Nový Jičín zároveň nabídla pomoc osamoceným lidem, kteří se ocitli v krizové situaci. „Pracovníci této městské organizace zajistí donášku nákupu a nejnutnější pochůzky, například do lékárny nebo na poštu. Úkon je zpoplatněn podle platného ceníku,“ sdělila mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Obdobně reagovali i v jiných městech i obcích na Novojičínsku. O uzavření mateřských škol v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID – 19 způsobené novým koronavirem v České republice rozhodla na svém mimořádném zasedání Rada města Kopřivnice.

„Přerušení provozu mateřských škol, jejichž zřizovatelem je město (všechny MŠ na území města a jeho místních částí vyjma Mateřské školy Motýlek) vchází v platnost od pondělí 16. března 2020 do odvolání,“ stojí v tiskové zprávě na webu města s tím, že rodiče dětí ze školek mají nárok na ošetřovné. Formulář žádost o ošetřovné lze získat v mateřské škole, kterou dané dítě navštěvuje anebo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí anebo České správy sociálního zabezpečení.

Ve Fulneku přistoupili k uzavření mateřských škol ve městě a v místních částech již ve čtvrtek 12. března. Školky uzavřeli rovněž ve Studénce, v Příboře, ale také v některých obcích, stalo se tak již například v Mořkově nebo v Jakubčovicích nad Odrou. Od pondělí 16. března budou uzavřené mateřské školy také ve Štramberku.

K uzavření mateřských škol zatím nepřistoupili například ve Frenštátě pod Radhoštěm. Starosta města Miroslav Halatin uvedl, že situaci ale sledují a pravidelně vyhodnocují. „K dalšímu vyhodnocení se sejdeme v pondělí,“ sdělil Miroslav Halatin.

Ve všech městech už jsou rovněž uzavřené pro návštěvy domovy pro seniory a podobná zařízení.

Online reportáž

Koronavirus v Česku