Na konci září hledalo na Novojičínsku práci 4 744 nezaměstnaných. „Ve srovnání s předchozím měsícem se jejich stav snížil o 60 a meziročně se snížil o 897 uchazečů, tedy o 15,9 procenta," informoval novojičínský úřad práce.

Podíl nezaměstnaných se tak v okrese snížil pouze nepatrně, a proto zůstává na hodnotě 4, 4 procenta. Je to však stále nižší podíl, než je krajský průměr (7,6 %) a také celorepublikový průměr (5,2 %). Kromě Novojičínska má v kraji nižší podíl také Opavsko a Frýdecko- -Místecko.

ROZDÍLY V OBCÍCH

„Meziměsíční snížení počtu uchazečů o zaměstnání bylo zaznamenáno ve všech okresech našeho kraje. V okrese Nový Jičín se podíl nezaměstnaných zastavil na hodnotách z předchozího měsíce," potvrdila Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných si v okrese tradičně drží Odersko (5,2 %), na opačném konci žebříčku je stabilně Frenštátsko (3,8 %). Co se týče jednotlivých obcí okresu, nejlépe jsou na tom Hodslavice (2,1 %), Starý Jičín (2,2 %), Kateřinice (2,2 %) či Životice u Nového Jičína (2,3 %). Na opačném konci statistik jsou Kujavy (6 %), Vražné (5,8 %), Odry (5,7 %) či Fulnek (5,5 %).

„V uplynulém měsíci došlo k dalšímu oživení pracovního trhu. Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona," okomentovala situaci na trhu práce mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

I kvůli tomu našlo v okrese práci v devátém měsíci roku 622 vyřazených uchazečů.

To je podle statistik o 40 méně než ve stejném období předešlého roku.

Úřad práce nabízel nezaměstnaným celkem 2276 volných pracovních míst, což je o tři méně než v srpnu. Na jedno volné místo tak připadali dva uchazeči.

Firmy nejčastěji shánějí ostatní pomocné pracovníky ve výrobě, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, nástrojáře, uklízeče, prodavače, kuchaře či číšníky a servírky. Poptávka je rovněž po pekařích, zednících a pracovnících ostrahy.

„Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí. Česká ekonomika je nadále v dobré kondici a, i díky intenzivní spolupráci se zaměstnavateli v rámci monitoringu trhu práce, se Úřadu práce ČR daří snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů," shrnula čísla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Podle ní by nezaměstnanost v nadcházejících měsících mohla ještě mírně klesnout.