„Meziměsíční pokles nezaměstnaných zaznamenaly všechny okresy kraje. Bruntálsku ubylo 6,4 procenta nezaměstnaných, Novojičínsku 4,2 a Frýdeckomístecku 2,5. U Moravskoslezského kraje to činí 5,3 procent,“ sdělil Petr Prokop z ostravské pobočky Úřadu práce (ÚP).
Zatímco v Česku bylo v dubnu bez práce 3,7 procenta obyvatel, na Novojičínsku 3,6 procenta. Ještě lépe v kraji si přitom vedlo Opavsko s 3,4 a Frýdeckomístecko se 3,5 procenta.
ÚP měl koncem čtvrtého měsíce roku v evidenci 3613 lidí z Novojičínska, přičemž tady zaměstnavatelé nabízeli 2119 pozic. „V Moravskoslezském kraji je na Novojičínsku nejnižší podíl uchazečů na jedno volné místo,“ podotkl ředitel pobočky Petr Prokop. Opačným extrémem bylo Karvinsko, kde na jednu pracovní pozici připadalo v dubnu asi deset nezaměstnaných.
Vedoucí Oddělení zaměstnanosti ÚP v Ostravě Vladana Purdeková zmínila podrobnosti ovlivněné místními podmínkami: „Firmy na Novojičínsku nejvíce poptávají montážní dělníky, svářeče, řezače plamenem, páječe, nástrojaře a podobné pracovníky. Dále mají zaměstnavatelé zvýšený zájem o lakýrníky a natěrače, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů či uklízeče.“
Nejhůře se práce shání padesátníkům a starším
Výdělek se na Novojičínsku nejhůře shání padesátníkům a starším, mezi uchazeči o práci tvoří skoro čtyřicet procent. Nejpočetnější skupinou jsou lidé mezi pětapadesáti a devětapadesáti lety.
Nejméně nezaměstnaných, pouze devět procent, je v regionu vysokoškoláků. „S pětatřiceti procenty převažují ti, jejichž nejvyšším dosaženým vzděláním je střední odborné s výučním listem a uchazeči bez vzdělání, nebo se základním vzděláním, jichž evidujeme přibližně osmadvacet procent,“ informovala Vladana Purdeková.
Situaci na trhu zlepšil na jaře rozjezd poptávky po sezonních pracovnících. „Tento pozitivní trend se dá očekávat i v dalších měsících. Úřad práce využívá finanční prostředky v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, které jsou v některých částech kraje jedinou příležitostí, jak snižovat nezaměstnanost. Ve srovnání s loňským dubnem se podařilo podpořit návrat na trh práce téměř dvojnásobného množství osob,“ zdůraznil Petr Prokop.
Zmínil i jedno specifikum, a to návraty žen z rodičovských dovolených. „Nadále evidujeme zvýšený zájem těchto žen o rekvalifikační kurzy a digitální vzdělávání. Některé je chtějí absolvovat ještě během rodičovské dovolené, aby po vstupu na trh práce disponovaly potřebnou kvalifikací. Zájem je i o IT kurzy,“ dodal.
Pro matky s malými dětmi, hlavně pro ty, které mají jen základní vzdělání, je vhodných pracovních pozic v regionu málo. „Je to výzva pro zaměstnavatele, aby nabízeli více míst na ranní směny nebo zkrácené úvazky. Obzvlášť složitý návrat na trh práce je pro matky s dětmi ve vyloučených lokalitách, kde často není zajištěn provoz ranní družiny nebo při umísťování dětí do zařízení dostávají z kapacitních důvodů přednost děti zaměstnaných žen,“ uzavřel Petr Prokop z ostravské pobočky Úřadu práce.