Charitativních akcí není nikdy dost. Natož pak těch, které se snaží nějakým způsobem pomoci onkologicky nemocným dětem. Své o tom ví jeden z nejznámějších českých velocipedistů a také několikanásobný mistr světa v jízdě na tomto vysokém kole Josef Zimovčák. Ten letos vyrazí na pátou cyklistickou tour Na kole dětem. Zavítá také na Novojičínsko.

Významnému cyklistickému a charitativnímu projektu v jednom bude patřit 4. až 14. červen letošního roku. Během těchto dní absolvuje peleton amatérských či polo anebo čistě profesionálních cyklistů zhruba 1500 kilometrů dlouhou jízdu napříč Českou republikou.

„Přitom navštíví takřka všechny kraje a zastaví se v partnerských městech," upřesnili informace pořadatelé a dodali: „K pelotonu se, stejně jako v předchozích ročnících, může přidat úplně každý, ať už jen na kousek, jednu etapu nebo celou trasu. Záleží na odhodlání a silách každého cyklisty."

Mezi aktivními účastníky letošního ročníku Na kole dětem nebudou chybět významné osobnosti, úspěšní čeští sportovci a známé tváře. „V roce 2013 se k nám připojily a přispěly přibližně čtyři tisíce cyklistů. Za vybrané peníze byly zaplaceny rekondiční pobyty dětí po onkologické léčbě za zhruba milion korun," prozradil Josef Zimovčák.

Na Novojičínsku navštíví charitativní tour hned tři města, a to Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnici a Nový Jičín. Všechna města na léčbu malých onkologických pacientů přispějí. „Do Kopřivnice dorazí účastníci cyklojízdy v sobotu 7. června v rámci 140 kilometrů dlouhé etapy vedoucí ze Zlína přes Vsetín, Pustevny, Rožnov, Frenštát a Kopřivnici do Nového Jičína.

Na Kopřivnických dnech techniky, které se budou právě v tomto termínu konat na zkušebním polygonu Tatry, předvedou veřejnosti jízdu na velocipedu a především osobním příkladem předají odkaz projektu, který říká, že my, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně," uvedla tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková s tím, že město přispělo na účet charitativní akce částkou 20 tisíc korun.

Pozadu nezůstal ani Nový Jičín. Tam se cyklisté shromáždí na tamním náměstí. A ani z města klobouků neodjedou s prázdnou. „Kromě toho, že je osobně přivítá pan starosta, který zvažuje, že se k nim vzápětí i přidá, jsme na účet akce poslali deset tisíc korun," sdělila tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.