Přesně 283 dětí zahájí dnes v Novém Jičíně, v šesti zdejších „základkách", svou školní docházku. Loni nastoupilo jen o dvě děti méně.

„Velká údržba ve školách finišuje," sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. „Většinou se v budovách rekonstruovala sociální zařízení měnila se sanitární keramika a dávaly se nové obklady a dlažba. Investice přesáhly sedm milionů korun," dodala. Třeba na Základní škole Tyršova, která má nejvíce prvňáčků (81) a otevírají se zde tři třídy, se měnily v uplynulých týdnech interiérové dveře.

Opravy ve školách i školkách

Sedmdesát malých dětí se poprvé setká se svou třídní učitelkou ve škole Komenského 68, kde probíhala oprava elektroinstalace a instalovalo se zde LED-osvětlení. Hned vedle stojí ZŠ Komenského 66, kde usedne poprvé do lavic 65 dětí, a nejen ty určitě potěší zrekonstruovaná sociální zařízení. Toho se dočkali i učitelé a děti v ZŠ Dlouhá (zde nastupuje do 1. třídy 27 žáků).

„Na ZŠ Jubilejní a Dlouhá proběhla výměna podlahových krytin ve třídách, kabinetech a jídelnách za 250 tisíc korun a modernizace učeben za 500 tisíc korun," doplnila Marie Machková s tím, že stavební práce zasáhly během července a srpna také některé mateřské školy nebo Středisko volného času Fokus, kde bylo zapotřebí udělat sanaci sklepních prostor a odstranit vlhkost.

Pokračování ze strany 1Zítra, 1. září, se s pečlivě připravenou aktovkou vydá premiérově do školy také devadesát prvňáčků v Příboře. K nepoznání pro některé starší žáky bude možná ZŠ Nadporučíka Loma. Radnice zde v uplynulých týdnech proinvestovala více než 10 milionů korun. Co přesně se zde udělalo, sdělila Deníku Naděžda Střelková z odboru rozvoje města.

Studijní povinnosti začínají zítra i pro 250 prvňáčků v Kopřivnici. Do zdejších škol zainvestovala radnice o prázdninách přes 20 milionů korun. „Investice se týkaly především sociálních zařízení, elektroinstalace, zateplování a dalších prací v budovách základních a mateřských škol. U žádné ze staveb se nevyskytly nějaké zásadní problémy či zpoždění, takže máme příslib, že všechna školská zařízení budou zprovozněna tak, aby školní rok začal bez problémů v řádném termínu," informovala místostarostka Dagmar Rýsová. Nejvíce peněz stál projekt snížení spotřeby energie pro vytápění Mateřské školy Česká.

Také Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky ve Frenštátě pod Radhoštěm je po letních prázdninách nově zateplená, vyměněná je také dlažba na chodbách ve druhém poschodí a opravené jsou šatny a sociální zařízení v blízkosti tělocvičny. Gymnazisté, informatikové, elektrotechnici a elektrikáři tak už 1. září nastoupí do nově opravené školy.