Po měsících poklesu nebo stagnace nezaměstnanost v okrese v prosinci nabrala směr vzhůru. Nejednalo se o nijak dramatické zvýšení. Se závěrem roku končí řada pracovních poměrů, také zájem o dočasné zaměstnance, kteří jsou třeba v předvánočním období, upadá. I tak je situace podstatně lepší než před rokem.

Loni touto dobou evidoval Úřad práce Nový Jičín 5700 osob, 31. prosince 2016 to už bylo o 900 méně. „Ve srovnání s předchozím měsícem se jejich stav zvýšil o 359 a meziročně se snížil o 886 uchazečů, tj. o 15,6 procenta. V evidenci bylo 2289 žen, které se podílely na celkovém počtu uchazečů 47,76 procenta," stojí v aktuální statistické zprávě.

Trh práce měl v prosinci, až na jednu výjimku, stejný vývoj v celém Moravskoslezském kraji. „Meziměsíční nárůst nezaměstnaných osob byl zaznamenán v pěti okresech, největší nárůst byl v okresech Opava a Bruntál. Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán pouze v jednom okrese, a to v Karviné," informuje krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě.

Kromě Novojičínska a Frýdecko-místecka ale ostatní krajské regiony vykazují stejnou nebo vyšší míru nezaměstnanosti ve srovnání s celorepublikovým průměrem (5,2 procenta). Oproti na začátku loňského roku ale zaměstnavatelé nabízeli o bezmála tři sta volných míst více. Nyní jich úřad práce nabízí na Novojičínsku 1800, jedno tak připadá v průměru na 3 uchazeče. Poptávka po konkrétních profesích se však příliš nezměnila. Největší zájem je o seřizovače o obsluhu obráběcích strojů, nástrojaře, montážní dělníky, kuchaře, pracovníky ostrahy, čišníky-servírky, prodavače a v neposlední řadě o svářeče.