Dřina v podobě více než stovky schodů, odměněná nádherným výhledem na města, vesnice a kopce, tolik typické pro Novojičínsko. To v těchto dnech podstupuje mnoho lidí, které příjemné podzimní počasí vyláká na vycházku či celodenní výlet na rozhlednu. Rozhledny se však brzy uzavřou. Konec října s sebou, jako každý rok, přinese i konec sezony rozhleden.

Ze kterého místa lze vidět najednou Studénku, Ostravu, Bílovec, Fulnek, Nový Jičín, Štramberk, Kopřivnici, Hukvaldy, pohoří Beskyd s Lysou horou, Radhošťěm a Pustevnami, Podbeskydí, rozhlednu na Bílé hoře, Javorníky, Nízký Jeseník nebo taky Svinec či Starý Jičín? Z rozhledny v Bílově.

Pro turisty je otevřena od 1. dubna do 31. října každý den, vyjma pondělí. Kromě dech beroucího výhledu z téměř 30 metrů si zde návštěvníci mohou jednou do roka vychutnat Dny NATO z ptačí perspektivy. Letiště Leoše Janáčka je totiž vzdáleno pouze několik kilometrů a letouny manévrují často v blízkosti rozhledny.

Vstupné je stanoveno na 20 korun za dospělého a 15 korun za dítě do patnácti let. Každé dítě do 6 let má vstup v doprovodu rodičů zdarma. „Před třemi lety jsme zavedli prodej turistických známek Rozhledna Bílov č. 1543. Nově bylo na vyhlídkovou plošinu umístěno pět informačních tabulí s fotografiemi a popisem vyhlídky,“ lákají správci rozhledny.

Na města Kopřivnice a Štramberk a jejich blízké či vzdálenější okolí se mohou z výšky podívat turisté i místní díky rozhledně Bílá hora. Věž, jež má netradiční tvar šroubovice, tedy symbol struktury DNA, má třiačtyřicet metrů a nad městy se tyčí již deset let. Její vrcholek poskytuje výhled nejen na zmíněná města, ale také na vzdálenější Nový Jičín, okolní vesničky a při dobré viditelnosti také na vrcholy Beskyd a Jeseníků.

Rozhledna, kterou provozuje společnost Kabelová televize Kopřivnice a jež je využívána také pro telekomunikační účely, je pro návštěvníky otevřena každoročně od začátku měsíce května do konce října, od úterý do neděle v době od 9 do 18 hodin. Návštěvníci, které neodradí téměř sto čtyřicet kamenných a kovových schodů, za vstup zaplatí pětadvacet korun. Děti do patnácti let mají, stejně jako senioři, vstupné levnější, patnáct korun.

Netypickou rozhlednou je dominanta města Štramberk, štramberská Trúba. Ta svým návštěvníkům nabízí pohled z výšky na zmíněné město, často nazývané Moravským Betlémem, a jeho nejbližší okolí. Trúba je, na rozdíl od obou dvou novojičínských rozhleden, rozhlednou kamennou. Dalšími neopomenutelnými věcmi, které štramberskou rozhlednu od ostatních na Novojičínsku odlišují, je jednak její staletá historie a jednak fakt, že je posledních pár let návštěvníkům k dispozici po celý rok.

Otvírací doba Trúby se liší podle sezony. „V turistické je možné ji navštívit od devíti do devatenácti hodin, v dubnu a říjnu je doba zkrácená a Trúba se uzavírá v sedmnáct hodin. Od listopadu až do března je ji možné navštívit od desíti do šestnácti hodin. Návštěva věže je zpoplatněna. Dospělý návštěvník zaplatí za vstup třicet korun, děti do patnácti let pak dvacet korun,“ upřesňuje provozovatel Trúby Valašské království. Provozovatelé zavedli možnost otevření hradu a věže také v nočních hodinách nebo mimo otevírací dobu. Tyto služby jsou však samozřejmě zpoplatněny.

VĚRA RŮČKOVÁ
JANA HROMOČUKOVÁ