Není dne, aby se neobjevila na jednom z informačních kanálů strážníků zpráva o nalezení či odchycení čtyřnohého chlupáče.

Přitom kdyby jejich majitelé splnili jen své základní povinnosti, vyřešily by se tyto případy během krátké chvíle. Jenže realita je mnohdy zcela jiná. 

Na nejrůznějších místech Nového Jičína a jeho místních částí provedli od začátku letošního roku zdejší strážníci téměř 450 kontrol majitelů psů.

 Ve třinácti případech zjistili, že třináct z nich své psy nepřihlásili, a ohlásili to proto na finanční odbor městské policie. Právě chybějící známka na obojku nebo absence speciálního čipu pak komplikuje strážcům zákona vyhledání majitele psa.

KDYŽ PEJSKAŘ VIDÍ UNIFORMU

A jak dodržují pejskaři povinnost uklízet po svých mazlíčcích exkrementy?

„Město dosud nevydalo vyhlášku upravující pravidla volného pohybu psů na svém území. Strážníci proto dohlížejí alespoň na to, aby majitelé po svých psech uklízeli exkrementy. Zjišťuje se to obtížně," přiznává Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín, a vzápětí vysvětluje proč: „Vidí-li majitel uniformu, uklidí výkaly, i kdyby je měl vzít holou rukou. Žádáme proto občany, aby neukázněné pejskaře na jejich jednání upozornili. Majitele psů vyzýváme, aby byli k ostatním lidem ohleduplní a výkaly uklízeli."

Že nějaké to psí lejno sem tam někomu skončí na podrážce místo v odpadkovém koši, se stávalo, stává a stávat bude, jenže v poslední době musí městská policie řešit, oproti minulosti, mnohem více oznámení o volně pobíhajících psech v ulicích či parcích.

„Přitom majitel zvířat je podle zákona povinen učinit taková opatření, aby riziko útěku bylo co nejnižší," uvedl velitel Městské policie Bílovec Pavel Kudela, který na zvýšený počet odchytů upozorňuje.