Oslavit vánoční svátky daleko od domova je pro někoho nepochopitelné, pro jiné zase možností někam vycestovat. To je případ mladých novomanželů, kteří na závěr roku vymění zimní kabáty za šortky s tričkem.

„Dva dny před Vánocemi letíme na týden na Kanárské ostrovy, protože máme oba rádi teplo a moře a do jara je ještě daleko. Stihneme si užít i adventní čas doma s rodinou a přáteli, tak ani nemáme pocit, že bychom o něco přišli," vysvětlil své počínání mladý pár z Nového Jičína.

Podle Kláry Knedlové z novojičínské pobočky cestovní agentury Invia je zájem o zahraniční pobyty na Vánoce nebo na Silvestra stabilní. „Nějak výrazně se to nezvyšuje ani nesnižuje, ten zájem zůstává stejný," uvedla Klára Knedlová a upřesnila, že lidé volí buď lyžařské pobyty v Rakousku či Itálii nebo odlétají do tepla. „Hodně se jezdí Egypt, Sjednocené arabské emiráty. Klienti také hodně jezdívají na víkendové vánoční trhy," doplnila Klára Knedlová s tím, že zájem o zahraniční pobyty je vysoký také hned z kraje nového roku.

Cestovní kancelář Bennet otevřela pobočku v Mošnově teprve letos v září, ale už nyní pociťuje zájem o odlety do Saudských arabských emirátů, zejména proto, že odlety do Dubaje jsou nyní možné také přímo z ostravského letiště Leoše Janáčka v Mošnově. „Hodně jsou to termíny den před začátkem vánočních svátků," sdělila pracovnice mošnovské pobočky CK Bennet a poznamenala, že poptávky po vánočních i novoročních zájezdech jsou běžně.

V novojičínské pobočce Cestovní kanceláře Kamza se zaměřují hlavně na Chorvatsko, Řecko či Itálii, ryze letní pobyty. „Letos máme prvně v nabídce zimní Slovinsko, ale zatím není zájem," řekla pracovnice cestovní kanceláře Jana Adámková, která vzápětí dodala, že velký zájem je ale o jednodenní zájezdy na adventní trhy do Vídně, Budapešti či Krakova.

Poměrně velký zájem o Sjednocené arabské emiráty zaznamenal Zdeněk Valoušek, majitel novojičínské Cestovní agentury Valo. „Asi je to tím, že se lítá z Ostravy. Hodně se prodává na Vánoce, na Silvestra to ještě není tak divoké, ale o ty Vánoce je zájem. Vedle emirátů se prodává ještě dost hodně Thajsko," pokračoval Zdeněk Valoušek.

Agentura nabízí rovněž zimní lyžařské pobytové zájezdy, ty se ale prodávají mnohem hůř, než pobyty v teplých krajinách. „Ty lyže se prodávají hůř, protože mnoho lidí si zajede do Rakouska na vlastní pěst," uzavřel Zdeněk Valoušek.