„Když je pěkné počasí, tak je tu plno. Místních, ale i lidí z okolních vesnic a měst. Scházejí se tu od rána za vodou a za sluníčkem. A i za naším dobrým pivem a hot-dogem. Užívají si krásnou přírodu,“ popisuje obsluha stánku, který je první na ráně, když člověk přichází z parkoviště k vodní nádrži.
Až nahoru k vodě se jet nedá, platí tu už dávno zákaz vjezdu. Řidiči proto nechávají auta na plácku kousek za obcí. Majitelka tohoto pozemku vybírá za krásného počasí padesát korun za parkování na den.
„Čistá voda,“ pochvaluje si větřkovickou přehradu muž, který hladinu brázdí na paddleboardu i se svým pudlem.
Poslední hodnocení Krajské hygienické stanice pro Moravskoslezský kraj z 19. srpna, které chválí kvalitu vody, visí na informační tabuli.
Rozbory „koupacích vod“ provádějí hygienici ve čtrnáctidenních intervalech. Na Novojičínsku se zaměřují i na Čerťák v okresním městě, který dostává stabilně zeleného „smajlíka“ pro vodu vhodnou ke koupání, ale „se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi“. Dále jezdí dělat rozbory k Údolí mladých v Bílovci (klesající jakost vody při posledních dvou kontrolách) a na Kacabaju v Hodslavicích (tři poslední kontroly ukázaly zhoršenou kvalitu vody). „K ověření vývoje jsme tento týden mimořádně odebrali další vzorky na Kacabaji a oranžový symbol pro zhoršenou vodu zde zůstává,“ informoval mluvčí krajské hygienické stanice Aleš Kotrla.
Na Novojičínsku hodnotí experti kvalitu vody také v přírodním biotopu ve Studénce (čtyřikrát modrý „smajlík“, poslední rozbor je ze 12. srpna) a nádrž v Heiparku v Tošovicích (třikrát nejlepší kvalita vody, naposledy měřeno také 12. srpna).
V Moravskoslezském kraji získaly stejně jako přehrada Větřkovice plný počet bodů při testech vody Stříbrné jezero v Opavě, Štěrkovna v Hlučíně, Darkovské moře v Karviné, rybníky Tvrdíkov a Erdovice i všechny lokality u Slezské Harty na Bruntálsku (Leskovec nad Moravicí, Roudno I a Nová Pláň).
Naopak zákaz koupání kvůli rizikové vodě plné sinic byl vyhlášen počátkem srpna na Olešné u Frýdku-Místku. „Tam jsme se přesvědčili o proměnlivosti kvality povrchových vod, když byl začátkem minulého týdne zjištěn razantní pokles sinic ve vodě. Na základě laboratorních rozborů jsme tedy zákaz zrušili. V dalších dnech si lidé na Olešné mohli všimnout zeleně zbarvených shluků sinic stoupajících na vodní hladinu a tvořících společně s řasami vodní květ, voda zezelenala a takzvaně rozkvetla. Postupně se sinice rozkládaly a klesaly ke dnu. Po rozborech a senzorickém hodnocení Olešnou značíme červeným symbolem, tedy jako nevhodnou ke koupání,“ doplnil mluvčí hygienické stanice.