Lidé, kteří se dlouhodobě starají o bezmocnou osobu, jež potřebuje jejich pomoc a dohled, mohou po čase trpět vyčerpáním až vyhořením. Aby si i oni mohli odpočinout, plánuje Škola života, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, místní organizace Nový Jičín, zahájit v červenci poskytování takzvané respitní odlehčovací služby.

Této doplňkové sociální služby budou moci využívat především rodiče, jež mají děti nižšího věku. „Chtěli bychom vykrýt nejen dospělé, ale reflektovat i skupinu, která je stále pod resortem školství. Našemu dennímu stacionáři to pomůže doplnit kapacitu a rodičům, jež mají své děti ve speciálních školách, to pomůže vykrýt dobu, kdy jsou například v práci nebo i o prázdninách,“ přiblížil ředitel novojičínského stacionáře Michal Holáň. „Rodiče si proto nemusejí brát dovolenou a mohou to dítko umístit k nám. Mělo by ale být starší patnácti let, protože cílová skupina pro respitní službu je od patnácti zhruba do šedesáti let. Služba tímto dává rodičům prostor pro odpočinek, relaxaci, rekonvalescenci, kdy si mohou udělat chvilku pro sebe,“ dodal vzápětí ředitel.

Respitní odlehčovací služba bude ambulantní, což znamená, že bude provozována v prostorách denního stacionáře v době jeho řádného otevření, tedy od 7 do 15 hodin. Na základě potřeb rodičů může tato doba být prodloužena do 18 hodin.

Kapacita je nastavena pro pět uživatelů. „Řešíme to z projektu Nadace ČEZ a chceme do toho zahrnout i jiné projekty. Služba bude zaregistrována nejpozději do července, přičemž nepředpokládáme, že by došlo k nějakému časovému posunu,“ zmínil ředitel.

Denní stacionář v Novém Jičíně poskytuje od roku 2008 ambulantní sociální služby preventivního charakteru, a to osobám s mentálním postižením a s případným přidruženým zdravotním postižením, například tělesným, řečovým, sluchovým či s projevy autistického spektra. Ve stacionáři se klienti vedou k maximální možné samostatnosti a sociálnímu začlenění při zachování jejich přirozeného prostředí.