Novojičínští chirurgové stráví v Africe dva týdny. Čeští lékaři jsou prvními z východní a střední Evropy, které zdravotní výbor Evropské unie přizval do spolupráce na tvoření malé nemocnice v Sekondi-Takoradi, přímo na pobřeží Guinejského zálivu. „Ze střední a východní Evropy jsme byli osloveni jako první. Vliv mělo i to, že se znám se spoustou chirurgů působících v Bruselu,“ potvrdil vedoucí týmu, primář chirurgického oddělení novojičínské nemocnice Stanislav Czudek.

Tým šesti lidí bude působit ve velmi náročných podmínkách v rovníkové oblasti, kde se nejvíce obávají hrozby nákazy AIDS. Ghana totiž patří mezi země s nejčetnějším výskytem této smrtelné nemoci, nakažena je až polovina obyvatelstva. V Ghaně stále mnoho lidí umírá na zdravotní problémy u nás běžně operované, například zánět slepého střeva nebo prasklý žaludeční vřed. „Budeme operovat různé typy onemocnění tak, aby se to ghánští kolegové mohli naučit,“ doplnil Czudek. Zdravotní výbor Evropské unie zhruba před rokem proto rozhodl o vybudování malého chirurgického sanatoria ve městě Sekondi-Takoradi na pobřeží Guinejského zálivu. V evropském lékařském centru se už vystřídalo několik chirurgických týmů ze západní Evropy, nyní přišla pozvánka pro české specialisty.

Před cestou do rovníkové oblasti museli všichni účastníci projít sérií očkování proti hepatitidě typu A i B, tyfu, choleře a meningitidě až po léky proti malárii. Nejvíce však hrozí AIDS. „Samozřejmě se viru HIV obáváme, proto si bereme speciální chirurgické rukavice,“ uvedl před odletem Czudek, špičkový odborník na laparoskopickou chirurgii. „Na sále budou s ohledem na tuto skutečnost zvláště přísná opatření. Během zákroku budeme používat i ochranné brýle, protože i jen stříknutí infikované krve do oka může vést k nákaze,“ dodává druhý chirurg týmu Lukáš Adamčík.

AIDS není jedinou nemocí, před kterou se cestovatelé do Ghany musí chránit. Středo-západní Afrika je silně malarickou oblastí. Komáři zde přenášejí nebezpečnou chorobu, která může vést až k smrti. Proto budou zdravotníci užívat preventivně i antimalarika.

Samotnému odletu českých zdravotníků předcházely náročné přípravy. „Nejsložitější byla snad logistická část. Do Afriky jsme museli vypravit dvě zásilky. Jedna, o váze půldruhé tuny, obsahovala přístrojové vybavení a na černý kontinent plula v kontejnerech po moři. Velmi složité bylo celní odbavení léků v druhé zásilce. Bereme sebou vše potřebné pro provádění operací i následnou léčbu, tedy například i opiáty,“ konstatoval Czudek. Větší přístrojové vybavení operačního sálu, jako jsou například monitory a počítače, poputují po misi zpět do České republiky. Chirurgické instrumentárium a zbytek léků zůstane k dispozici ghánským lékařům.

O účast v misi byl mezi novojičínskými zdravotníky velký zájem. Kromě primáře Czudka do Ghany odlétá i jeho zástupce Lukáš Adamčík, primář anesteziologickoresustitačního oddělení Roman Bezděk, dvě instrumentářky Markéta Hanáková a Jana Kosturová a anesteziologická sestra Daniela Jurašíková.