Atopický ekzém, při kterém je kůže poseta pupínky, šupinatí a silně svědí, trápí v posledních deseti letech dvakrát více lidí. Převratnou léčbu tohoto nepříjemného onemocnění zahájili lékaři novojičínské nemocnice, kteří mají jako jediní v České republice k dispozici na zkoušku krevní separátor na čištění krve od škodlivých látek.

„Ekzémem trpím už sedm let. Za tu dobu jsem vyzkoušela jak moderní medicínu, tak alternativní, ale nic z toho nezabralo," popsala své problémy pacientka Klára Bednaříková.

O unikátním projektu se dozvěděla díky neteři, která v nemocnici navštěvuje dětskou alergologii. „Nyní jsem na osmé proceduře, zbývají tedy ještě dvě. Zpočátku jsem je podstupovala dvakrát týdně, teď už jen jednou. Ekzém, který jsem měla po celém těle, mi po léčbě vymizel," chválí novou metodu pacientka.

Do těla při ní přitom lékaři nic cizího nevpravují, ale odčerpávají to, co v organismu přebývá.

V lidské krvi se totiž vyskytuje mnoho imunitně aktivních látek, mezi které patří i imunoglobuliny. Zvýšené hladiny imunoglobulinu E jsou spojeny s přecitlivělostí a onemocněním, jako je právě atopický ekzém či alergické astma nebo záněty. Jedinečný přístroj pracuje tak, aby při terapii odstranil protilátky, které atopické obtíže způsobují.

„Během čištění u pacienta nedochází k žádným ztrátám plazmy či cirkulujícího objemu krve. Jen se cíleně vychytávají imunoglobuliny IgE na ovčí antigeny," přiblížil metodu primář transfúzního oddělení Zenon Lasota.

Léčba je vhodná i pro děti. Existuje totiž velké procento dětí, kterým jakákoliv kombinace dostupné léčby nezabírá. „I z tohoto důvodu jsme se snažili intenzivně hledat nové metody, a jednou z nich je právě tato absorpce," uvedl Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení, a posléze dodal:

„Krev z organizmu přístroj odebere, vyčistí a vrátí ji zpátky, přičemž s hmotností pacienta klesá i objem cirkulující krve. U dětí nás tedy limituje objem krve, který můžeme při jednom cyklu odebrat, přečistit a vrátit."

Délka jedné terapie je zhruba dvě hodiny, mimo jiné ale závisí i na tom, zda lékaři proces provádí na jeden žilní přístup či na dva. „Separátor krevních elementů je jediný přístroj, který tohle umí. Metoda je naprosto bezpečná a navíc je vhodná také pro děti," upřesnil Zenon Lasota a připomněl, že technologie pochází z Německa, kde se nachází jediná centra v Evropě využívající tuto metodu.

Projekt umožní podstoupit imunoabsorbci celkem deseti pacientům. „Nyní jsou do projektu zařazeny tři mladé pacientky, matky malých dětí. Tento týden se blížíme k celkově třiceti zdárně provedeným očistným procesům," dodal na závěr primář transfuzního oddělení s tím, že projekt je zaměřen na resocializaci mladých dospělých a dětí školního věku.

Jejich atopický ekzém má totiž významný vliv na možnosti začlenění do společnosti.

Anna Macíčková