Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín bude hospodařit s více než půlmiliardou

Schodkový rozpočet ve výši 26 milionů korun schválili v závěru roku zastupitelé Nového Jičína a má být dorovnán zdroji z let minulých.

30.12.2013
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Radnice největšího města okresu počítá s výdaji na rok 2014 ve výši 534 milionů korun, což je o 63 milionů více než letos, a s příjmy bezmála 508 milionů. Z více než půlmiliardy má putovat 162 milionů korun na investice.

„Na příští rok jsme sestavili rozpočet, který nepočítá se zadlužováním, ale naopak pracuje s úsporami. Jsme městem, které obdrželo druhé místo v Moravskoslezském kraji za dobré hospodaření v roce 2012 v této kategorii, ve srovnávacím výzkumu nazvaném Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2013. Rozpočet je v souladu s platnou metodikou koncipován jako nevyrovnaný," uvedla místostarostka Blanka Faluši.

Starosta: Útulek být musí

Opoziční zastupitel Ivan Týle (ODS) upozornil na fakt, že dochází k nárůstu mandatorních výdajů (povinně vynaložené prostředky) a rozpočet města, jehož obyvatel spíše ubývá, nemůže růst do nekonečna. „Nemůžeme chtít všechno," upozornil. Jeho stranický kolega Miloš Lossmann navrhl vyškrtnout z rozpočtu investici do psího útulku (přes pět milionů korun) a počkat na vhodnou dotaci. „Útulek, myslím, může počkat," pronesl. Starosta Jaroslav Dvořák však oponoval s tím, že situace je neúnosná a útulek město nutně potřebuje.

Mezi nejvýznamnější investice příštího roku patří výstavba cyklostezky v místech zaniklé železniční trati z Nového Jičína do Hostašovic, na kterou byl vyčleněn podíl ve výši 11 milionů korun, vybudování lesoparku Skalky za téměř 18 milionů korun a přestavba třetího nadzemního podlaží domu zvaného U Laudona na Expozici generála Laudona za 10 milionů korun.

Rekonstrukce bazénu

„Na jaře by měl být dokončen varovný a vyrozumívací protipovodňový systém za 11 milionů korun. U řady projektů se vysoké procento vynaložených financí vrátí ve formě dotace. Město také již podalo žádost o dotaci na rekonstrukci přístavby Hotelu Praha a její přeměnu na společensko-kulturní centrum," rozvedla mluvčí města Marie Machková.

Celkově počítá rozpočet se ziskem dotací ve výši 61 milionů korun.

„Velkým a nutným projektem bude rekonstrukce bazénu. Oprava střechy a energetických technologií bude provedena novou metodou EPC, kdy část nákladů uhradí energetické úspory, které rekonstrukce přinese. Očekáváme úspory na energiích ve výši 20 až 30 procent," dodal starosta Jaroslav Dvořák.

Autor: Adam Knesl

30.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení