Třináctý ročník akce Česko zpívá koledy si nejen na Novojičínsku i tentokrát našel tisíce příznivců, kteří přišli, na chvíli se vymanili z každodenní setrvačnosti a užili si atmosféru výjimečného souznění s mnoha dalšími lidmi.

V poledne ve středu 13. prosince bylo do akce Česko zpívá koledy přihlášeno 784 míst, z toho 4 v Německu, 3 v Itálii, po jednom ve Španělsku, v Norsku a Kanadě. Na Novojičínsku bylo 13 přihlášených míst. Nejvěrnějším účastníkem je město Nový Jičín, kde se ke společnému zpívání koled a vánočních písní s Deníkem připojili již ve 2. ročníku. I letos lidem pomáhaly se zpíváním Rarášek a Kulihrášek, přípravné sbory Pěveckého sboru Ondrášek, pod vedením Michaely Kufové a Marka Čípa za doprovodu Borise Nykla na varhany.

Hledáme Nejkrásnější vánoční strom MS kraje 2023
Vyberte nejkrásnější vánoční strom regionu. O finále se uchází také Frenštát

Mezi přihlášenými byli většinou již stabilní účastníci akce: Hodslavice – klub důchodců, Libhošť, Kunín, Odry, Vrchy, kde měli zpívání u stromečku v hasičské zbrojnici, Bílovec, kde pomohl se zpíváním Pěvecký sbor Bílovec za doprovodu Dechového souboru Rozmarýnka. Příbor měl označená dvě místa - před Rodným domem Sigmunda Freuda a u náměstí, v Kopřivnici se zpívalo u vánočního stromu v novém centru, ve Vlčovicích v Komunitním centru Vlčovjan. Koledy a vánoční písně se společně zpívaly i u barokního zámku v Trnávce a také v sousedních Kateřinicích, kde akci spojili s lucerničkovým průvodem, vůbec poprvé se k akci připojily Trojanovice.

Podívejte se na akci Česko zpívá koledy jinde v MS kraji

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Zpívalo se ale určitě na více místech, než bylo přihlášeno. Například již tradičním účastníkem byl Domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm a také se zapojilo město Frenštát pod Radhoštěm, kde i letos na náměstí podpořily akci různé sbory a soubory, letos se chystali vystoupit Pěvecký sbor Garrendo Gymnázia a SPŠEI Frenštát p. R., pěvecký sbor Švitorky a Valašský vojvoda.

Autobusová zastávka MHD v Novém Jičíně - 8. prosince 2023.
Nový jízdní řád v Novém Jičíně. MHD má mapku jako pražské metro

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. Například v roce 2019 se na Novojičínsku do této akce zapojili lidé na 17 místech.