Strategický dokument Adaptační strategie na změnu klimatu má pomoci zvýšit připravenost města na povodně, sucha, extrémní vedra či zimy a zároveň navrhuje opatření, jak následky rozmarů počasí zmírnit. Dokument se tvořil více než rok a podílela se na něm i veřejnost.

Strategický materiál je složen ze čtyř částí: Analýzy zranitelnosti, katalogu adaptačních opatření, akčního plánu a mapy adaptačních opatření.

Členové baletního souboru NDM (Národní divadlo moravskoslezské) zkoušejí balet Mahlerovy vzpomínky na scéně Divadla Jiřího Myrona, 18. března 2021 v Ostravě.
Balet jak ho neznáte! Úžasné fotky ze zkoušky ostravského souboru vás ohromí

„Analýza zranitelnosti vznikla i díky občanům, kteří se zapojili do dotazníkového šetření. 330 respondentů popsalo místa na území Nového Jičína, která vnímají jako nejzranitelnější v důsledku probíhajících klimatických změn,“ vysvětluje místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Dodává, že  katalog adaptačních opatření uvádí celkem 45 typů opatření, kterými by bylo možné na sucho, povodně, nedostatek vláhy a další projevy změn klimatu ve městě reagovat. „Například zajistit vsakování vody do půdy, zelené střechy, zastínění určitých oblastí, výsadbu stromů a podobně,“ objasňuje Syrovátka.

Vlk má ve Spojených státech problém. Od loňského prosince není na seznamu chráněných amerických šelem.
Krvavý hon na vlky začal. Američané je střílejí jak kdysi bizony

Čtvrtou část dokumentu tvoří akční plán adaptační strategie a ten vymezuje 145 míst ve městě, která jsou vhodná k realizaci opatření proti nežádoucím projevům počasí.

„Pokud jsou daná místa v majetku města, je u jednotlivých opatření uveden rok, ve kterém by měla být realizována. Pokud jsou ve vlastnictví jiných majitelů, ti budou v roce 2021 o možnosti opatření realizovat informováni,“ doplnila vedoucí odboru životního prostředí na novojičínské radnici Eva Bártková.

Nové pozemky jsou k mání v elektronické aukci.
Nový Jičín prodává stavební parcely. Budou se dražit elektronicky

Součástí akčního plánu je interaktivní mapa adaptačních opatření, která je jeho grafickým znázorněním. Lze v ní najít navrhovaná opatření v konkrétní lokalitě. Po kliknutí na dané místo se zobrazí fotografie a další podrobnosti.

Kompletní dokumentace včetně interaktivní mapy je k dispozici na stránkách města ZDE