Do červenobílých ozdob vyzdobí pracovníci technických služeb na přelomu listopadu a prosince smrk z Dvořákovy ulice, který musí, stejně jako několik dalších desítek stromů na území města, ustoupit požadavkům plynárenské společnosti. Konkrétně kvůli zajištění ochranného pásma kolem vedení sítí.

Původně se mělo jednat o 84 dřevin, s tím ale radnice nesouhlasila. „Město s tak razantním návrhem, byť je v souladu se zákonem, nesouhlasilo a začalo vyjednávat. Výsledkem je dohoda, která umožňuje rozložit kácení do několika let a některé stromy se dokonce podařilo zcela zachránit,“ potvrdila mluvčí města Marie Machková. Nový Jičín tak několik let nemusí hledat odpověď na otázku, jaký strom ozdobí během adventu Masarykovo náměstí.

„Díky dohodě mezi radnicí a plynaři se některé dřeviny nemusely pokácet okamžitě, a tak řadu z nich můžeme využít jako vánoční stromy, “ řekla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra. „Po pečlivém zaměření a průzkumu v terénu vloni na podzim byly stromy, původně určené k likvidaci, rozděleny do čtyř kategorií. Na ty, které se musejí porazit ihned, a pak v dalších letech, v roce 2022 a později. Jedenáct stromů se nám dokonce podařilo před kácením uchránit,“ připomněl Ondřej Syrovátka, místostarosta Nového Jičína.

Letošní smrk z „dvořačky“ bude mít novou světelnou dekoraci v bílém provedení, korespondující s červenobílými ozdobami na stromě i výzdobou vánočních prodejních stánků. „Vánoční jarmark bude zahájen 3. prosince a skončí 23. prosince. Provozní doba ve stáncích bude každý den od 10 do 18 hodin, pokud budou mít prodejci zájem, mohou otevírat už v 8 hodina a končit až ve 22 hodin,“ doplnila mluvčí Machková s tím, že adventní čas budou na náměstí zpříjemňovat hudební a divadelní vystoupení, tvořivé dílničky pro děti a ukázky vánočních zvyků.