„Město nahrazuje zastaralé zářivky LED zdroji, aby snížilo energetickou náročnost svítidel a zajistilo správné nasvětlení komunikací,“ vysvětlila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Z pětimilionové částky dva miliony uhradí dotace z ministerstva průmyslu a obchodu. Jak mluvčí dále připomíná, Nový Jičín začal nahrazovat staré sodíkové výbojky za první LED zdroje v roce 2013.

Fotbalisté Nového Jičína.
Nový Jičín znovu ztratil body, tentokrát na hřišti Kozlovic

NEJVĚTŠÍ OBMĚNA

„V tak velkém rozsahu jako nyní jsme ale výměnu lamp ještě nerealizovali. Letos instalujeme 475 nových světel, a to zejména u hlavních tahů městem, v ulicích Zborovská, Sokolovská, Palackého, Bohuslava Martinů a Přemyslovců,“ řekla Blanka Zagorská z odboru majetku a investic s tím, že do svítidel s technologií LED diod investovalo město za poslední čtyři roky téměř 12 milionů korun.

Obnova veřejného osvětlení v novojičínských ulicích by měla během roku přinést radnici úsporu sedmdesát procent dosud spotřebovávané energie a zároveň snížení produkce emisí oxidu uhličitého.

„Nový Jičín se snaží jít cestou úspory energie a šetrného přístupu k životnímu prostředí. Vloni například instaloval první lampu veřejného osvětlení na solární energii. Ta osvětluje autobusovou zastávku Nad Čerťákem. Intenzita světla se navíc řídí pohybovým čidlem,“ uvedla Machková na závěr.

Oslava výročí 100 let vzniku Československa - Ilustrační foto.
Výročí oslaví celá škola