Průměrná cena menu se podle průzkumu Edenred Restaurant Indexu pohybuje oproti loňskému létu o 21,40 korun výše. Nyní se tak dá dnes napříč tuzemskem poobědvat za zhruba 185 korun.

„V práci si našinci přitom dopřávají teplou stravu stále méně. Jídelny nebo restaurace navštěvuje každý pracovní den jen třicet procent českých zaměstnanců. A téměř půlka z nich si v pracovním týdnu dopřeje teplé jídlo jen jednou nebo dvakrát. Roste naopak obliba svačin a hotových polotovarů ze supermarketů, ty však výživovou hodnotu oběda dlouhodobě nenahradí. Důvodem tohoto poklesu pravidelného stravování v jídelnách a restauracích je zdražování,“ líčí Jan Kroupa z firmy Eneded vyřizující zaměstnanecké benefity.

Dobrá čočka

„Menu za 105 korun v Novém Jičíně kromě nás nikde neseženete! Tedy, pokud to vezmeme za třísetpadesátigramovou porci,“ tvrdí šéfkuchař v Dobré Čočce přímo na centrálním náměstí. Má to háček, jídlo se nepodává z kuchyně přímo na talíři, každý si může nabrat co chce z bohatého bufetu a deset deka ho vyjde za 29,90 korun. A pozor, milovníci masa se asi tomuto podniku vyhnou, vaří se převážně z rostlinných surovin! Naopak, pro fandy zdravé stravy se tu nabízí možnost si i nakoupit v obchůdku, který je součástí Dobré Čočky.

Fotogalerie: Meníčka NJ - restaurace Dobrá Čočka, září 2023

Příklad menu: Goody-foody se sázeným vejcem, fazolky a pečeným bramborem (100 gramů za 29,90 Kč), polévka dýňový krém s krutony (malá 39, velká 49 Kč)
Adresa: Masarykovo náměstí 4, Nový Jičín
Otevírací doba: pondělí až pátek 10:30 až 14 hodin
Platba: hotovost, karty
Webové stránky: www.dobracocka.cz

Jídelna U Kocourků

Pár desítek metrů pěšky jižním směrem je Jídelna U Kocourků se šesti hotovkami a dvěma polévkami. „Neprodáváme je spolu, jako to mají jinde u obvyklého meníčka,“ upozorňuje obsluha. Na jídelním lístku mají pokrmy od 105 (koprovka, brambor, vejce) po 122 korun (srbský vepřový kotlet a bramborové placičky). Většina stojí pod sto dvacet korun a vydatná dršťokvka je za pětačtyřicet.

Fotogalerie: Meníčka NJ - Jídelna U Kocourků, září 2023

Příklad menu: lašská kuřecí směs s těstovinami 119 Kč, rajská polévka s těstovinami 30 Kč, dršťková polévka 45 Kč
Adresa: 28. října 52, Nový Jičín
Otevírací doba: pondělí až pátek od 6:30 do 16:30 hodin
Platba: hotovost, karty, stravenky

Gábi Restaurant

„Smažená kapsa se sýrem a šunkou,“ popisuje pak výše ve městě strávník, co mu nejvíce šmakuje v restauraci Gábi u Smetanových sadů. Tady může jít na menu znamenat i menší dilema, protože na výběr mají čtrnáct druhů! Počínaje sladkými ovocnými knedlíky za 125, přes vepřový steak na grilu s brambory a oblohou za 127 až po grilovaného lososa s bylinkovým máslem a přílohou za 139 Kč. K tomu samozřejmě polévka, třeba hrachovka nebo hovězí vývar.

Fotogalerie: Meníčka NJ - restaurace Gábi, září 2023

Příklad menu: hovězí vývar s nudlemi, borůvkové a jahodové knedlíky s tvarohem a cukrem 125 Kč
Adresa: Janáčkovy sady 185/4, Nový Jičín
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek a sobota 11 až 20, pátek od 11 do 24, sobota a neděle od 11 do 16 hodin
Platba: hotovost, karty
Webové stránky: www.gabi-restaurace.cz

Jídelna Na hradbách

Klasickou jídelnou je ta Na hradbách na průtahu Novým Jičínem, kde se dá od půl sedmé ráno hned snídat. Naopak odpoledne už zavírají o půl čtvrté. Rovněž zde nemají menu ve formě polévka + hlavní jídlo. Ale nabídka nad pultem to vynahrazuje (a o cenách nemluvě). Mj. třísetgramové francouzské brambory za stovku.

Fotogalerie: Meníčka NJ - Jídelna Na hradbách, září 2023

Příklad menu: čočka na kyselo (se dvěma vejci 80 Kč, s grilovanou klobásou 90 Kč)
Adresa: Sokolovská 18, Nový Jičín
Otevírací doba: pondělí až pátek od 6:30 až 15:30
Platba: hotovost, karty (od padesáti korun výše), stravenky

Restaurace Máj

Máj je sídlištní komplex opět nahoře ve městě západně od centra, co pamatuje i vypadá jako ze „starých časů“. Dole pivnice, nahoře restaurace s meníčky. „Nejvíce jde česká klasika,“ poznamenává provozovatelka. Na jídelníčku má havířskou fazolačku a z pětice hlavních jídel třeba plněný paprikový lusk s rajčatovou omáčkou a knedlíkem za 135 Kč. Rizoto s vepřovým je o pět korun levnější.

Fotogalerie: Meníčka NJ - restaurace Máj, září 2023

Příklad menu: havířská fazolačka, zapékaná kuřecí prsa se šunkou a čedarem, hranolky, tatarka 135 Kč
Polední menu: od 11 do 14 hodin
Adresa: Vančurova 2099/40, Nový Jičín
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 11 až 15, pátek a sobota 11 až 24 hodin, neděle zavřeno
Platba: hotovost
Webové stránky: www.majnj.cz