VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín omezil výdaje, ušetřil skoro třicet milionů

Nový Jičín - V polovině února se vedení Nového Jičína rozhodlo přijmout úsporná opatření. Výsledkem je 27 milionů korun, které ušetří. Rozpočet zůstává vyrovnaný a město má rezervu ve výši 100 milionů korun.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Přesně 10. února 2009 dal starosta Nového Jičína Ivan Týle pokyn vedoucím odborů městského úřadu a ředitelům příspěvkových organizací, aby zpracovali návrhy na úsporná opatření. Vinou ekonomické krize totiž město očekávalo podstatně skromnější daňové výnosy, a tedy i nižší příjmy do rozpočtu města. „Musíme mít rezervu. Je na místě začít s krizovým scénářem,“ prohlásil tehdy starosta Týle.

Úsporná opatření se vyplatila a pro rok 2009 činí 27 milionů korun. Podle starosty město zastavilo akce, které nesplňovaly určité podmínky z hlediska legislativy, a ušetřilo i na běžných nákupech a spotřebě. „Například se nebude budovat chodníkové těleso v Loučce, kdy nedošlo k dohodě s majiteli sousedních pozemků. Šetříme na elektrických energiích, nákupu materiálu a vybavení, odložili jsme pořízení dvou kamer, přehodnotili jsme nákupy drobné techniky a nebudou se pořizovat automobily,“ vyjmenoval starosta Týle, podle kterého je částka 27 milionů pro všechny pracovníky města závazná a dostačující. „Odhad nasvědčuje, že příjmy města budou oproti plánům o třicet milionů korun nižší. A tento propad by měla pokrýt úsporná opatření,“ vysvětlil Týle. Současně ale dodal, že se v druhém pololetí hodlají k částce vrátit a pokud by to situace umožnila, tak některé akce posoudit a případně zrealizovat.

Město Nový Jičín má schválený rozpočet vyrovnaný a rezervu ve výši 100 milionů korun. Na tu ale sáhnout nechce. V letošním roce předkládá v žádostech o dotace projekty v řádově 800 milionů korun. Na to, aby mohlo město akce realizovat a nečekat, než peníze z dotací dorazí, potřebuje rozjezdový kapitál, na který si chce vzít úvěr do výše 300 milionů korun. První vlaštovka z dotací prý už i přiletěla. „Městu byly schváleny prostředky ve výši sto milionů korun na Integrovaný plán rozvoje města. To je první částka, kterou jsme v letošním roce získali,“ pochlubil se Týle.

Byť město přistoupilo k úsporným opatřením, hodlá zároveň peníze uvolnit v souvislosti s veřejnou službou a veřejně prospěšnými pracemi. „Jsme si vědomi, že tam město musí zainvestovat. V současné době je tento projekt v přípravné fázi s tím, že veřejná služba by měla být zrealizovaná od 1. května,“ nastínil starosta a dodal, že zároveň město připravilo třicet nových míst na veřejně prospěšných pracích. „Tato místa budou z části hrazena městem a z části z úřadu práce,“ doplnil Týle.

Autor: Markéta Kovalová

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení