Téměř dvacet let musela novorozeňata čekat na to, než se jim dostane uvítání na svět i z rukou novojičínského starosty. Po roce 1989 totiž u radních převážil názor, že je tento akt přežitý. „V poslední době jsme však zaznamenávali stále více dotazů na vítání občánků a když jsme si u rodičů dětí z mateřských škol udělali průzkum, jednoznačně vyšlo najevo, že si návrat městského vítání přejí,“ vysvětlila vedoucí Odboru školství, kultury a tělovýchovy novojičínského městského úřadu Oldřiška Navrátilová.

Ve středu 22.dubna se do auly novojičínské radnice sešlo rovnou dvacet novorozeňat, skoro jakoby jedno dítě za každý rok, kdy se vítání občánků nekonalo. Miminek však prý mohlo dorazit i více. „Někteří na naši výzvu nereagovali a čtyři rodiny se omluvily kvůli nemoci, ale mají zájem o účast na dalším vítání. Myslíme si, že dvacet tvorečků je rozumný počet, aby vše šlo hladce a rychle, protože naši nejmenší občané se nijak nerozpakují dát najevo nesouhlas, když se jim něco nezdá,“ řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle, který si akci viditelně užíval. „Mám dvě odrostlé děti, takže vím, že mladé páry s novými občánky čeká hodně radosti, ale také kupa starostí. Město se jim bude snažit pomoci, jak to jen půjde,“ řekl starosta a mladým rodinám doporučil, aby si užívaly každého společného dne. „Děti rychle vyrostou, a proto je zapotřebí vychutnat si s nimi každou sekundu.“

Tradiční vítání občánků se neobejde jak bez kulturního programu, tak bez dárků. První záležitost zabezpečily děti z Mateřské školy Máj, které předvedly pásmo básniček. Co se dárků týče, je ve městech na Novojičínsku zvykem, že si rodiče novorozenců domů odnesou květinu a pohádkovou knížku. Obdobně tomu bylo i v případě novojičínského vítání občánků, kdy rodiče obdrželi kytičku, pamětní list a knihu říkadel s ilustracemi Josefa Lady. Největším dárkem pro přítomné však zřejmě bylo, že si město na letošní miminka vůbec vzpomnělo. „Bylo to milé překvapení, když jsme se dozvěděli, že Nový Jičín obnovuje vítání občánků. Hned jsme se přihlásili. Bylo to rychlé, malý ani neplakal,“ pochvalovala si Radka Konvičková a nedaleko stojící manželé Fojtíkovi si libovali, že jim a hlavně malému Filípkovi zůstanou fotografie a videozáznam. „Je dobře, že Nový Jičín opět vítá malé občánky. Je to milá symbolika,“ shodovali se.

V Novém Jičíně se za rok narodí v průměru 280 miminek. Při rychlých počtech je zřejmé, že město bude vítání pořádat častěji než třeba jen co každého čtvrt roku. Další miminka se tak nemusejí bát, že o uvítání na svět přišla.