To kritizují budoucí koaliční partneři z řad ANO 2011, Strany zelených, ODS a KDU-ČSL. Ve svém čtvrtečním prohlášení starostu Jaroslava Dvořáka (ČSSD) vyzývají, aby termín první schůze posunul na 8. listopadu.

„Další prodlení, které již nastalo v důsledku podaného, a následně zamítnutého, návrhu na neplatnost voleb, se nám zdá být již nadbytečné, a určitě nepřispěje k řádnému fungování města,“ píše se v prohlášení.

Jeho signatáři v něm upozorňují, že s blížícím se závěrem roku je třeba projednat tolik důležitý rozpočet města na příští rok a vyřešit další neodkladné záležitosti.

„Tímto jednáním zkracujete prostor novému vedení města na velmi důležitá rozhodnutí, která mohou významným způsobem ovlivnit chod města v příštím období,“ píše se také ve veřejně dostupném dokumentu.

Faktem je, že termín pro svolání zastupitelstva starostou Dvořákem na 14. listopad je v souladu se zákonem. Nezodpovězenou otázkou ale zůstává, proč se ve středu 31. října dopoledne na elektronické úřední desce města Nový Jičín objevila informace o připravovaném ustavujícím zasedání zastupitelstva s datem 8. listopadu.

Radnice dokument z úřední desky tentýž den stáhla a s novým termínem přišla až o dva dny později.

Co vedlo Jaroslava Dvořáka k tomuto kroku, se dnes (v pátek 2. listopadu) Deníku zjistit nepodařilo.

Mobilní telefon starosta opakovaně nebral a úspěšnější nebyla ani tisková mluvčí města. Požadované informace od starosty nezískala.

„Vaše rozhodnutí budeme plně respektovat. Ovšem neustálé změny termínu nebudí z pohledu občanů důvěru, a svolání takto důležitého zasedání zastupitelstva města na samé hranici zákonné lhůty může být v očích veřejnosti jako obstrukce či schválnost. Věříme proto, že své stanovisko přehodnotíte,“ apelují koaliční partneři na starostu Dvořáka.

Ten své stanovisko nezměnil. V pátek po poledni svolal ustavující zasedání nově zvolených zastupitelů Nového Jičína na středu 14. listopadu.